Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ve doğayı nasıl etkiler?

İnsanların bilinçsiz avlanmaları sebebiyle pek çok hayvanın yaşam alanı daralmıştır. Kutup ayısı, panda, alageyik, kelaynak kuşu gibi pek çok canlı türünün nesilleri tükenmek üzere. Nüfus artışı, ağaçların bilinçsizce kesilmesi, sanayi atıklarının çevreye bırakılması gibi olayların doğayı olumsuz etkilemektedir.

İnsanların yaşadıkları çevreye olumlu ya da olumsuz birçok etkileri vardır. İnsanlar; ağaç dikerek, çevreyi temiz tutarak doğayı güzelleştirir ve korurlar. Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alırlar. Sokaklarda yaşayan hayvanlara barınak yaparak yiyecek sağlamaları insanların doğaya olumlu etkilerine örnektir. İnsanlar, bu şekilde doğayı olumlu etkilerken aynı zamanda farklı şekillerde çevrenin zarar görmesine de neden olurlar.

Evsel ve sanayi atıkları doğa için büyük tehlike oluşturur. Atık sular, arıtılmadan doğaya bırakıldığında çevreyi kirletir. Bununla birlikte bazı atıklar uzun yıllar toprakta çürümez ve çevreye, canlılara zarar verir. Denizlere bırakılan atıklar, buradaki canlıların yaşam alanlarını kirletir.

Yeni tarım alanları açmak, odun elde etmek, ev ve eşya yapmak için ağaçların kesilmesi ormana zarar verir. Piknik yapanların ateşi söndürmemesi gibi nedenlerle çıkan yangınlar da ormanı yok eder.

İnsanlar, çevreye farklı şekillerde zarar verebilmektedirler. Çevremizi tüm bu olumsuz etkilerden korumalıyız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.