Yakın Çevremizde Bulunan Hayvanlar Nelerdir?

Tavşan köpek kulübe kovan

Yakın Çevremizde Bulunan Hayvanlar Nelerdir?

Balıklar: Yaşadığım yerde birçok göl ve akarsu bulunmaktadır. Buralarda tatlı su balıkları yetişmektedir. Aynı zamanda, balık çiftlikleri oluşturularak balık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Sazan, yayın, kadife ve turna gibi balıklar yakın çevremde görülen başlıca balık türleridir.

Kuşlar: Yaşadığım yerin çevresi kuş çeşitliliği bakımından ülkemizin zengin bölgelerinden biridir. Güvercin, serçe, kırlangıç, karga gibi kuşlar burada sıkça görülen kuş türlerindendir.

Sürüngenler: Yaşadığım çevrede sarı yılan, şeritli engerek, tarla kertenkelesi, kara kaplumbağası gibi sürüngenler yaşamaktadır.

Böcekler: Karınca, örümcek, çekirge, uğur böceği, karasinek, sivrisinek, ateş böceği, kelebek gibi birçok böcek türü yaşadığım çevrede bulunmaktadır.

Evcil hayvanlar: Evcil hayvanlar; etinden, sütünden, yününden, gücünden yararlanmak amacıyla insanlar tarafından yetiştirilen hayvanlardır. Yaşadığım çevrede birçok evcil hayvan vardır. İnek, koyun, keçi, at, eşek, tavuk, hindi, tavşan, kedi, köpek, bal arısı başlıca evcil hayvanlardandır.

Balıklar, kuşlar, sürüngenler ve böcekler doğal hayatın içinde beslenme ve barınmalarını kendileri sağlar. Evcil hayvanlar ise insanlar tarafından beslenir. Bu hayvanların barınakları insanlar tarafından yapılır.

İnek, koyun, keçi, at ve eşek; ot, saman ve yem ile beslenir. Kedi ve köpeklere ise evde pişen yemekler, süt, mama gibi besinler verilir. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları arpa, buğday, mısır ile yemlenir. Tavşanlar ot ile, arılar ise çiçeklerle beslenir. İnek, at ve eşek gibi hayvanların barındığı yere ahır, koyun ve keçinin barındığı yere ağıl denir. Tavuk, hindi ve tavşanların barındığı yere kümes, köpeklerin barındığı yere kulübe, arıların yaşadığı yere ise kovan denir. Kediler genelde evde, insanlarla birlikte yaşar. Huyunu bilmediğimiz, tasması, küpesi olmayan sahipsiz hayvanlarla oynamamalıyız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir