Yağ satarım, bal satarım Ustam ölmüş, ben satarım oyunu

Arkadaşlarımızla oynadığımız oyunlar

Yağ satarım, bal satarım Ustam ölmüş, ben satarım oyunu

YAĞ SATARIM, BAL SATARIM

Oyuncu Sayısı: Grup olarak oynanır (en az 5 kişi).
Malzeme: mendil.

Oyuncular arasından sayışmayla ya da gönüllü bir ebe seçilir. Diğerleri daire olur ve yere çömelirler. Ebe olan, elinde mendil ile çömelen bu oyuncuların arkalarından yürür, hızlanır, koşar ve şarkı söyleyerek dolaşır. Şarkı şöyledir:

Yağ satarım, bal satarım
Ustam ölmüş, ben satarım.
Ustamın kürkü sarıdır.
Satsam on beş liradır.
Zam bak zum bak.
Dön arkana iyi bak.

Bu sırada ebe de mendili elinde sallayarak diğer oyuncaların etrafında sekerek dolaşır. Ebe şarkının bir yerinde elindeki mendili halkadakilerden birinin arkasına yere bırakır. Çömelen oyuncular şarkıya ellerini vurarak ve söyleyerek katılırlar. Eğer çömelen oyuncu arkasına mendil bırakıldığını fark ederse hemen mendili kapıp dairede dolaşan öğrenciyi aynı yönde kovalar ve yetişirse sırtına mendille vurur. Sonra kendisi mendili bırakmak için oyuna başlar. Çömelen oyuncu arkasındaki mendili fark etmezse ayaktaki onun yanına kadar turu tamamladığında mendili alarak yerdeki öğrencinin mendille sırtına vurur ve mendili eline vererek ebeliğini ona bırakır.

Oyuncu bunu fark edip ebeyi kovalar. Ebe çemberin etrafında koşarak diğer oyuncunun yerine oturmaya çalışır. Eğer oturamadan diğer oyuncu ona mendil ile dokunursa ebe olarak oyuna devam eder. Eğer dokunamazsa mendil elinde kalan oyuncu ebe olarak oyuna devam eder.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir