Mutluluk

Mutluluk nedir?

Mutluluk

Mutluluk nedir? Mutluluk ne demektir? Mutluluk kelimesinin anlamı nedir?

Bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu.

Bir isteği, özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevinç.

Mutluluk ne demektir?

Mutluluk, maddi manevi özlemlere ulaşılması sonucu hissedilen bir tatmin ve kıvanç durumudur.

Mutluluk kelimesinin anlamı nedir?

Mutluluk, yaşamımızın temel amacıdır. Tüm çabalarımız mutluluk içindir. Yemek yemek, gezmek, eğlenmek, para kazanmak, arkadaşlarla olmak, ibadet etmek, bir amaç için çabalamak, kendimizi geliştirmek vs. tümünün altında mutluluk vardır.

Mutluluk, görsellik ve maddiyatla çok ilişkili değildir. Çok para kazanmak, güzel yemekler, güzel arabalar, güzel ilişkiler, konforlu yaşam, her türlü imkana sahip olmak vb. unsurlar mutluluğun kaynağı değillerdir. Bunlar mutlu eden değil, mutluluğa götüren araçlardır.

Harcadığımız tüm çabalar mutlu olmak içindir ve mutluluk, ancak erdeme ve kusursuz bir karaktere ulaşarak yakalanabilir.

Mutluluk, var olan yaşamınızı öncelikle kabullenebilmekle başlar. Yani gerçekçi olmakla başlar.

Mutluluk, düşünce şeklidir. Düşünen için düşündüğü gibi yaşamak, düşünmeyen için yaşadığı gibi düşünmektir. Hayatımıza nasıl mutluluk katacağımızı zihnimizde çizdiğimiz harita ile belirleriz. Yani hedeflerimiz, amaçlarımız, yaşamı anlamlandırma şeklimiz düşünce olup bizi harekete geçiren güçtür.

Mutluluk yetinmektir, var olanın kıymetini bilmektir.

Mutluluk, sağlıklı olmaktır. Aslında herşey kazanılır, acısı geçer veya azalır ama sağlık kaçan tren gibidir. Sağlıklı iseniz, siz inanmasanız bile mutlusunuz.

Mutluluk; “Mutluluk nedir?” Sorusuna cevap verebilmektir.

Mutluluk, bir çocuğun gülümsemesidir, bir çocuğun kalbini kazanabilmektir, bir çocuğu güldürebilmektir, iyi bir evlat, iyi bir kardeş, iyi bir arkadaş, iyi bir dost ve iyi bir sevgili olabilmektir, içten söylenebilen “seni seviyorum”dur, onu deli gibi severken onunda sizi sevdiğini bilmenizdir, onun iyi olduğunu bilmektir, size verilen değerdir, uzakta da olsa seni seven birilerinin olmasıdır, akşam okuldan yada işten eve döndüğünde kapıyı açan ve gününün nasıl geçtiğini soran birilerinin olmasıdır, her şeyden bıkıp hayattan koptuğun anlarda sana güzel günlerini hatırlatan ve asla seni bırakmayan kardeşlere sahip olmaktır.

Bazı kişiler için maddi kazançlar, mevki, ün mutluluk kaynağıyken; bazıları içinse, karşılarındaki insanın gülümsemesi, doğada gördükleri bir çiçek veya bir canlı aynı derecede mutluluğa sebep olabilir. Çoğu insan hayatta mutlu olmak ister ancak gerçek mutluluğu nerelerde bulacağını keşfetmesi bazen zaman alabilir. Kişinin gelişimi boyunca tatmin ve kıvanç yaratan durumlar da değişebilir. Mutlu olmak için önemli olan, kişinin yaşamı boyunca onu mutlu eden şeylerin farkında olması ve bunları hayatına sokmak veya hayatında tutmak için neler yapabileceğini keşfetmesidir.

Kişi mutluluk kaynaklarını, hayatta var olan ve/veya ulaşabileceği şeylerden seçerse, kendine mutlu olmak için büyük bir şans vermiş olur.

Kişi yaşamda hedef koyarken ve kendisini mutlu edecek şeyleri düşünürken, sahip olduğu imkan ve becerileri hesaba katması anlamlı olacaktır. Mutlu bir birey, yaşamına ve çevresine de aynı mutluluğu yansıtacaktır. Yaptığı iş onu mutlu ediyorsa işinde başarılı olacak, ilişkisinde mutluysa, ilişkisini daha da ileri taşıyabilecektir.

Mutluluk nedir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.