Windows İşletim Sistemlerinin Tarihi Gelişimi nasıldır?

Windows İşletim Sistemlerinin Tarihi Gelişimi

Windows, Microsoft tarafından PC’ler (bilgisayarlar) için geliştirilen bir işletim sistemidir. İlk kez 1983’te IBM marka bilgisayarlarda kullanılmak amacıyla MS-DOS üzerinde çalışan grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) olarak piyasaya sürüldü.

1980’lerden günümüze çok büyük değişimler geçirmiş olan Windows, zaman içerisinde kendi başına bir işletim sistemi olmuştur.

Microsoft Windows’un ilk sürümü, 1985’te yapılan 1.0 sürümüdür. Bu sürüm, kullanıcılar tarafından işlevsel bulunmamış ve fazla satmamıştır.

Windows 1.0, bir işletim sistemi olarak değil, genişletilmiş ve oyuncaklı bir MS-DOS sürümü gibi görülüyordu. Ayrıca MS-DOS un eksikleri ve sorunlarıvardı. Bundan başka erken sürümle gelen programlar yetersiz görülüyordu ve ofis kullanıcılarına da hitap etmiyordu.

Microsoft Windows’un 2. sürümü 1987 yılında çıkmış ve daha fazla satmıştır. Yeni grafiksel ofis uygulamaları olan Excel ve Word programlarının işletim sistemi içine dahil edilmesi ofis kullanıcılarının da bu işletim sistemini kullanmasını sağlamıştır.

Microsoft Windows asıl başarısını 1990’da yapılan Windows 3.0 ile kazanmıştır.

Microsoft, 1993 yılında Windows 3.1‘i geliştirdi. Windows’un bu sürümü Windows 3.0’a bazı küçük yenilikler getiriyordu.

Windows 95, Microsoft’un Windows 3.11’den sonra geliştirdiği sürümdü. Windows serisinin o döneme kadar yakaladığı en büyük satış miktarını gerçekleştirmiştir. Arayüzde ciddi bir değişikliğe gidilen bu sürüm, 255 karakter dosya isimleri ve dahili Internet Explorer’in yanı sıra Masaüstünün işlevsellik kazanması, Başlat düğmesi gibi son kulanıcıya hitab eden özellikler de içeriyordu.

Windows 98, bu sürümden 3 yıl sonra, 1998 yılında piyasaya sürüldü. Bu sürüm de büyük bir satış başarısına imza atmıştır. Windows 98 sürümüyle beraber Internet Explorerin yeni sürümü, Windows Sürücü Modülü sistemi ve çoklu monitör desteği gibi yenilikler gelmiştir.

Windows 2000 17 Şubat 2000 tarihinde piyasaya sürüldü ve beraberinde pek çok yenilik getirdi. Microsoft, bu sürümde profesyonel kullanıcılara hitap eden özelliklere eğildi. Bu geliştirmelerin de etkisiyle Windows 2000, ciddi bir satış başarısı yakaladı.

Microsoft 2001 yılında NT ve MS-DOS tabanlı ürün serisini birleştiren Windows XP’yi yayınladı. Windows XP, Windows ailesinin en uzun süre son sürüm olarak kalmış üyesidir. 2001 yılının başından 2007 yılında Vista’nın geliştirilmesine kadar satılmıştır. Windows XP her ne kadar yüksek bir satış başarısı yakalamış olsa da, başta güvenlik yönünden zayıf olması olmak üzere pek çok konuda eleştirilmiştir. Resmi destek 8 Nisan 2014’te sona ermiştir.

Windows XP’nin geliştirilmesinden yaklaşık 5 yıl sonra Microsoft, Windows ailesinin en yeni sürümü Windows Vista’yı piyasaya sürdü. Geliştirme süreci yaklaşık 1,5 yıl süren Vista gerek son kullanıcılar gerekse profesyoneller için çok sayıda yenilik içeriyordu. Bunların başlıcaları, XP’den bu yana gelişen grafik teknolojisinin kullanıldığı yeni arayüz teması Windows Aero (Bu yeni temada pencere kenarlıkları şeffaflatılmıştır), Ebeveyn Kontrolü, Başlat Menüsünde Hızlı Arama Bölümü, 3B Hızlı Uygulama Geçişi, Ürün Anahtarı Olmadan Yüklenebilme, Görüntü ve Menü Dillerinin Değiştirilmesi (Sadece Ultimate sürümü için geçerli), Sidebar ve Gadgets gibi yeni programlar ve Windows Media Player ve Internet Explorer programlarının yeni sürümleri ile User Account Control ve BitLocker ve benzeri güvenlik amaçlı yeniliklerdi.

Windows XP sonrasında Windows 7 ile birlikte, ilk kez geliştirici sürümleri denenmiş, bu şekilde güncelleme öncesinde tüm sorunlardan kurtulunarak 2009 yılında Windows 7 yayınlanmıştır. Windows 7 ismini alan işletim sistemi, geliştirilen görev çubuğu ve arayüz özellikleri ile ön plana çıkmıştır.

Windows 8, Microsoft firmasının kişisel bilgisayar kullanımı için Windows 7’nin halefi olarak ürettiği işletim sistemidir. 26 Ekim 2012’de piyasaya çıkmıştır. Windows 8’de, e-postalar sosyal hesaplar vb. eşitlenebilmekte ve o kullanıcı hesabıyla oturum açılmaktadır. Başlat menüsü yerine başlangıç menüsü yer almıştır ve bu durum kullanıcılar tarafından büyük tepki çekmişti. Windows gelen tepkiler üzerine Windows 8.1 önizleme sürümünü yayınladı fakat bu sürüm bile Windows 8‘i kurtarmaya yetmedi. Kullanıcılar tarafından en az beğenilen ve kullanılan işletim sistemi olarak tarihe geçti.

2015 Yılına gelindiğinde ise Windows 10 geliştirilmiştir. Birden fazla masaüstü yaratma özelliği Windows 10’un en önemli özelliklerinden biridir. Kullanıcıların taleplerine göre ZIP ve RAR dosyalarının otomatik olarak açılma özelliği de eklenmiştir. Birçok yenilik eklenen sistem, kullanıcılar tarafından tam not almayı başardı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir