Solunumda Görevli Yapı ve Organlar

Solunum organları

Solunumda Görevli Yapı ve Organlar Nelerdir?

Solunum organları; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerdir. Ayrıca diyafram, solunuma yardımcı olur.

1- Burun: Koku alma ve solunum organımızdır. Hava, burun ile vücuda alınır. Burun, solunumla alınan havayı ısıtır, nemlendirir ve temizler.

2- Yutak: Ağız ve burun boşluğunun birleştiği yerdir. Burundan alınan havayı soluk borusunun başlangıcı olan gırtlağa iletir. Beslenme esnasında ise besinlerin yemek borusuna geçmesini sağlar.

3- Gırtlak: Soluk borusunun başladığı yerdir. Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir. Aynı zamanda ses tellerimiz de gırtlakta bulunur.

4- Soluk borusu: Alınan havanın akciğerlere iletilmesini sağlar.

5- Akciğerler: Solunumda gaz değişiminin yapıldığı yerdir. Akciğerlerde vücuttan kirli kanla gelen karbondioksit gazı ile dışarıdan temiz hava ile gelen oksijen gazı yer değiştirir.

6- Diyafram: Akciğerlerin altında bulunan solunuma yardımcı kaslı bir organdır. Kasılıp gevşeyerek soluk alıp vermemize yardımcı olur. Soluk alırken aşağıya doğru düzleşir, akciğerlerin genişlemesine ve içine hava dolmasına, soluk verirken de kubbemsi bir hâl alarak akciğerleri yukarı doğru iter ve içindeki havanın boşaltılmasına yardımcı olur.

Soluk alıp verme ile vücudumuz için gerekli olan oksijen dışarıdan alınır, vücudumuz için zararlı olan karbondioksit dışarıya verilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir