Trafikte güvenli yolların özellikleri nelerdir, neden güvenli yolları tercih etmeliyiz?

Trafikte güvenli yolların özellikleri nelerdir?

Trafikte güvenli yolların özellikleri nelerdir, neden güvenli yolları tercih etmeliyiz?

Günlük yaşantımızda çevresindeki güvenli yolları seçmeliyiz. Okula, oyun alanlarına ya da alışverişe giderken kullandığımız yollar güvenli olmalıdır.

Trafikte giderken kullanabileceğimiz en kısa yol neresi?

Gidilecek yere (okula, alışverişe, parka vb.) en kısa yoldan gitmek yerine, bir yakınımızdan ya da güvenli bilen birinden yardım alarak, güvenli yolu tercih etmeliyiz.

Kullanacağımız yolun kısa olması değil, güvenli olması önemlidir. Kısa olan yollar her zaman güvenli olmayabilir. Güvenli yollar; üst ve alt geçitlerin, ışıklı trafik işaret cihazının, yaya ve okul geçitlerinin, trafik polisinin veya trafik işaret levhalarının bulunduğu yollardır. Bunların bulunmadığı yollar güvenli olmadığı için bu yollardan karşıya geçerken tehlikeler yaşanabilir.” Yaya kaldırımının bulunduğu yollar da güvenlidir.

Varsa üst geçidi ya da alt geçidi kullanarak karşıdan karşıya geçmeliyiz.

Trafikte sorumluluk sahibi bireyler olarak sadece okula ya da işe giderken değil, alışverişe veya parka giderken de güvenli yolları tercih etmeliyiz. Güvenli yolları belirlerken büyüklerimizden ya da bilen birilerinden yardım almalıyız.

Güvenli yolları kullanmayan insanlar bir çok tehlike ile karşı karşıya kalırlar.

Kara yolundan karşıya geçmek isterken güvenli geçiş yerlerini kullanmayan birçok yaya hayatını kaybediyor. Bu nedenle yetkililer; yaya geçitlerini, okul geçitlerini, alt geçitleri veya üst geçitleri kullanmanın önemli olduğunu belirtiyorlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir