Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

Uzun ve başarılı bir spor yaşantısı için neler yapılmalıdır?

Uzun ve başarılı bir spor yaşantısı için neler yapılmalıdır?

Zamanın akması durdurulamıyor. Bazı sporcular birden bire yıldız bir sporcu olmuş ancak bu sporcular kısa bir süre sonra aktif spor hayatına veda etmişlerdir. Ama Pier Luici Buffon (Piyer Luici Bufon), Işıl Alben, Kenan Sofuoğlu gibi öyle isimler var ki zaman onlara sözünü geçirememiş, onlar yarışmalar boyunca canla başla mücadele edebiliyor, yeri geldiğinde takımlarını sırtlayabiliyorlar. Peki bu işin sırrı ne? Nasıl oluyor da bu isimler yaşları ilerlemesine rağmen performanslarını koruyabiliyor, aktif spor yaşamlarını bırakmaları gerekirken temsil ettikleri forma için canla başla mücadele edebiliyorlar?

Yaşı ilerlemesine rağmen aktif spor hayatı devam eden sporcular için “Kendine çok iyi bakmış.” ifadesini sıkça kullanırız. Bu sporcuların etkin bir şekilde spor hayatlarına devam etmeleri düzenli antrenman yapmaları, performanslarını korumaya çalışmaları ve düzenli beslenmeleri ile açıklanabilir. Ayrıca spor yaralanmaları konusunda geliştirilen tedavi yöntemleri ve kaydedilen ilerlemeler de aktif spor hayatını olumlu şekilde etkilemektedir.

Bilimsel ve teknik gelişmeler sayesinde sakatlanan sporcular, yaşadıkları sakatlıklar sonrası sahalara daha erken ve daha güçlü dönebiliyorlar. Geçmişte yaşadığı sakatlıkları doğru tedavi edilmiş bir sporcu, geleceğe daha güvenle bakabiliyor ve aktif spor yaşantısını uzatabiliyor.

Fiziksel olarak güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olmanın yanı sıra zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli bir yaşam, beraberinde huzur ve mutluluk spor hayatına uzun süre devam etmenin gerekli koşullarındandır.

Değişen ve gelişen imkânlardan faydalanan, bilinçli, kendisine dikkat eden sporcular daha uzun ve başarılı bir spor yaşantısına sahip oluyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.