Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Nesli tükenmekte olan canlılar nelerdir?

Nesli tükenmekte olan canlılar nelerdir?

İnsanlar doğal çevreyi kirletmektedir. Bu nedenle doğal çevrede yaşayan hayvanların yaşam alanları zarar görmektedir. Yaşadığı doğal ortamın zarar görmesi, yiyecek bulamama, kirlilik gibi sebeplerle birçok hayvanın nesli tehlike altındadır.

Javan (Cava) Gergedanı

Endonezya ve Vietnam’da yaşamaktadır. Bu hayvanların nesli kaçak avlanma ve ormanların yok edilmesi sonucu tehlike altındadır.

Kelaynaklar

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine gelen kelaynaklar göçmen kuşlardandır. Birecik’te tarım arazilerinin azalması ve bu bölgede yoğun tarım ilacı kullanılması kelaynakların neslini tehlikeye sokmaktadır. Bundan dolayı bu kuşlar koruma altındadır.

Kutup ayıları

Kutuplarda yaşayan kutup ayılarının da nesli tehlike altındadır. Kutuplardaki iklim değişikliği buzların erimesine sebep olmaktadır. Buzların erimesi de kutup ayılarının yaşam ortamının zarar görmesi anlamına gelmektedir.

Meksika yunusu

Meksika yunusu da nesli tehlike altında olan hayvanlar arasındadır. Bunun en büyük nedeni ise insanların bıraktığı balık ağlarına takılmalarıdır.

Pandalar

Pandalar nesli tükenmekte olan bir hayvan türüdür. Pandaların doğal yaşam alanları yok edildiği için nesilleri tehlike altındadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.