Korku

Korku nedir?

Korku

Korku nedir? Korku ne demektir? Korku kelimesinin anlamı nedir?

Korku belirli bir ağrı veya tehdit olarak algılanan bir olay sonucunda, uyarıcı bir tepki olarak ortaya çıkan yaşamsal bir mekanizma, evrensel bir duygudur.

Korku, gerçek veya beklenen bir tehlike ile yoğun bir acı karşısında uyanan ve coşku, beniz sararması, ağız kuruması, kalp, solunum hızlanması vb. belirtileri olan veya daha karmaşık fizyolojik değişmelerle kendini gösteren bir duygudur.

Korku ne demektir?

Korku kelimesinin anlamı nedir?

Korku, gerçek bir tehlikenin ya da bir tehlike olasılığının, düşüncesinin uyandırdığı kaygı duygusu, endişeli, üzüntülü hâl.

Yükseklik korkusu, canlı hayvan korkusu, kapalı alan korkusu, karanlıkta kalmak korkusu, vb. Bu korkular aynı zamanda fobi olarak da isimlendirilmektedir.

Korku, kaygı ile karışık bir duygudur aynı zamanda bu duygu da şu hallerde yaşanılabilir. Reddedilme korkusu, terk edilme korkusu, kendini ifade edememe korkusu, karşı cins korkusu, kaybedersem korkusu, vb.

Korku nelere sebep olur? Korkmanın etkileri o kadar çok ki; bu durum hayatımızda kendini deyim olarak bir çok yerde göstermektedir. Korkudan eli ayağı tutmamak, eli ayağı kesilmek, beti benzi solmak, dili tutulmak, avuçlarının içi terlemek, nefesi kesilmek, vb. gibi yan etkileri olan güçlü bir duygudur, korku.

Tehlike ile karşılaşan bir kişi korkar ve bu korku sonucunda kaçmak için bir tepki oluşturur.

Korku, yok edilme, zarara uğrama endişesinden kaynaklanır.

Korku her canlıda mevcut bir duygulanım durumudur. Korkular genel olarak bir tehdit algısından dolayı ortaya çıkar. Tehdidi oluşturan unsur kimi zaman bir kişi, kimi zaman ise bir durum olarak kendini gösterebilir. Korku, insanın yapısında var olan, olmazsa olmaz bir gerçekliktir.

Korkudan korkma, korku ekip korku biçme.

Yapamazsam, bilemezsem, arkadaşlarım gülerse, öğretmenim kızarsa şeklinde kurguladığımız korkular bize aşamayacağımız sorunlar olarak geri döner.

Korku bedensel olarak nasıl hissedilir?

Böbrek üstü salgı bezleri ile salgılanan Adrenalin vücuda ve beyne sinyal göndererek durumun vahametini bildirir. Bu durumda; damarlar genişler, kan basıncı artar, kalp atış hızı artar, göz bebekleri büyür, kan şekeri yükselir.

Sonuçta korkularına yenik hasta bir beden ve birey olarak topluma karışırız.

Çocukluktan yetişkinliğe korkularımız nelerdir?

Elbiselerini giymezsen doktor amca gelir iğne yapar, vb.

Ergenliğe geçiş sürecinde ise korkularımızın boyutu da değişiyor, arabalar, uçaklar, gemiler, ölümler, hastalıklar, vs.

Sınavlar,  sözlü sınav korkusu, sınavdan düşük not alırsam ailem ne der, ya yanlış söylersem, ya arkadaşlarım dalga geçer de gülerse, vs. korkular, korkular…

Hayatın değişik boyutlarında ise kaybetme korkusu, kabul görmeme korkusu, kendini ifade edememe korkusu, vb. kaygı ile karışık korku zinzirleri.

İş ve meslek hayatında; işten çıkartılma korkusu, işe geç kalma korkusu, yöneticilerin olumsuz puan verme korkusu, kabul görmeme korkusu, ciro korkusu, kota korkusu, vb.

Aile hayatında; aile geçindirme, çocuğun geleceği, para yetiştirememe, ailenin geçimine yetememe, vs.

Tüm hayatın korkularının son bulduğu ve anlamsız geldiği, her şeyin birden boş göründüğü gerçeküstü yanlarımızı açığa çıkartan ve kaçışın mümkün olmadığı ölüm korkusu.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir