Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gazeteciler Gününün önemi nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Gazeteciler Gününün önemi nedir?
Gazeteciler Gününün önemi nedir?

Gazeteciler Gününün önemi nedir?

Basının görevlerini yapabilmesinin temel şartının, basın özgürlüğünün sağlanmasıdır. Demokrasi geliştikçe, basın özgürlüğü konusundaki sıkıntılar da ortadan kalkacaktır. Basın demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir.
Basının toplumsal hayattaki etkinliğinin artması, demokrasiyi güçlendirir.

Ülkenin meseleleri farklı görüşler de ortaya konularak kamuoyu önünde tartışılabilmelidir. Bunlar, demokrasimizi daha üst seviyelere taşıyacak faktörlerdir. Basının görevlerini yapabilmesinin temel şartı, basın özgürlüğünün sağlanmasıdır. Demokrasimiz geliştikçe, basın özgürlüğü konusundaki sıkıntılar da ortadan kalkacaktır.
Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir.

Türk basınının gelişmesinde en önemli pay basın çalışanlarına aittir. Mesleklerinin gereğini yerine getirmek için fedakarca görev yapmaktadırlar.

Farklı görüş ve düşünceleri nesnel bir şekilde ortaya koyan tarafsız bir basının, toplumun bilinçlenmesinde dolayısıyla da barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde büyük payı vardır. Milletçe güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik, beraberlik ve bütünlük içinde temel değerleri her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmak, başta basın camiasının olmak üzere hepimizin önceliği olmalıdır.

Toplumsal gelişmemizde, demokrasimizin sağlıklı işlemesi ve yerleşerek kökleşmesinde hayati bir sorumluluk üstlenen basın mensuplarımızın, görevlerini çağdaş imkanlarla ve daha verimli şekilde yerine getirebilmeleri çok önemlidir.

Basın mensuplarının haklarının korunması ve çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre güncelleştirilmesi ve iyileştirilmesi toplum olarak önceliklerimiz arasında yer almalıdır.

Basın meslek ahlak ilkelerine bağlı, tarafsız, kamu yararını her şeyin üstünde tutan ve özel hayata saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdüren bütün basın mensuplarının başarılarının devamını hepimizin dileğidir.

Gazeteciler Gününün önemi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salgın sona erecek

Salgın sona erecek 03 Ocak 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ağır yongayı yel kaldırmaz S Harfi ile Başlayan Deyimler Açın karnı doyar, gözü doymaz atasözünün anlamı nedir? Müzik dersi ile ilgili konular 3. sınıf Fen bilimleri Dünya’nın şekli ve yapısı ile ilgili online test 1 Online İlkokul Dersler

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır