Kişisel bakım nedir?

Kişisel bakım nedir?

Kişisel bakım nedir?

What is self care?

Kişisel bakım; çevremizle ve yakınlarımızla kurduğumuz ilişkilerde önemli rol oynayan aynı zamanda hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan kişisel temizlik kurallarının bütünüdür.

Sağlıklı olmak için kişisel bakım yapmamız gerekir. Banyo yapmak, saçlarımızı taramak, tırnaklarımızı kesmek, dişlerimizi fırçalamak gibi.

Bazı kişisel bakımlarımızda büyüklerimizden yardım alırız.

Kişisel bakım için neler yapmalıyız?

Sağlıklı bir yaşam için kişisel bakımımız çok önemlidir.

Temizlik sağlığın temelidir. Bakımlı bir kişi, temizliğine özen gösterir. Temizlik, vücudumuzun ve giysilerimizin temiz olmasıdır. Bu nedenle kişisel bakımımıza dikkat etmeliyiz. Kişisel bakımımızın bazılarını kendimiz yapamayız. Bu yüzden bazen büyüklerimizden yardım alırız.

Banyo yapmalıyız. Böylece vücudumuz ter ve kirden arınmış olur.

Dişlerimizi günde en az iki kez fırçalamalıyız. Yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamalıyız. Herkesin kendine ait diş fırçası olmalıdır. Macunu fırçaya bir mercimek tanesi büyüklüğünde koymalıyız. Diş fırçamızı sık sık değiştirmeliyiz. Fırçalamayı arka dişlerimizden ön dişlerimize doğru, yuvarlak hareketlerle yapmalıyız.

Eve gelince ve tuvaletten çıkınca, ellerimizi bol su ve sabunla yıkamalıyız.

Giysilerimizin temiz ve ütülü olmasına dikkat etmeliyiz.

Kıyafetlerimizi özenli kullanmalı ve temiz tutmaya çalışmalıyız. Okul ayakkabılarımızla top oynamamalıyız.

Kişisel bakımımız için sabahları uyanınca elimizi, yüzümüzü yıkamalıyız.

Sabah uyanınca kalkar kalmaz ilk işimiz elimizi ve yüzümüzü yıkamak olmalı. Gün içinde ellerimizle birçok yere dokunuyoruz. Bu nedenle ellerimiz çok kirleniyor. Ellerimizi sık sık bol sabunlu su ile yıkamalıyız.

Saçlarımızı her sabah taramalıyız. Varsa tokalarımızı takmalıyız. Taranmış saçlarla daha iyi görünürüz. Saçlarımızı temiz tutmalı ve her gün taramalıyız.

Tırnaklarımız uzayınca kesmeliyiz.

Yemekten önce ve sonra, ellerimizi yıkamalıyız. Yemek yerken peçete kullanmalıyız.

Kişisel bakımımızı düzenli yapmalıyız. Kişisel bakımımızı yaparken elektrik, su, sabun gibi kaynakları tutumlu kullanmalıyız.

Kişisel bakımına dikkat eden kişiler, hastalıklara karşı daha iyi korunurlar. Güzel koku ve görünüşleriyle beğeni kazanırlar.

Kişisel bakımımızı yaparken elektrik, su, sabun gibi kaynakları verimli ve tutumlu kullanmalıyız. Aşırı tüketimden kaçınmalıyız.

Kişisel bakım türleri nelerdir?

1- El ve Ayak bakımı
2- Vücut bakımı
3- Saç bakımı
4- Ağız ve Diş bakımı
5- Kıyafet bakımı
6- Genital bölge bakımı

El ve Ayak Bakımı Nedir?

El ve ayak bakımı kişisel bakımda önemli bir yer tutmaktadır. El ve ayak tırnaklarını her zaman kesmelisiniz. Bayanların tırnak bakımına özen göstermeleri gereklidir. Gün içinde en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Her gün yüzlerce farklı yer ile temas etmektedir o bakımdan ellerimizi her zaman yıkamalıyız. Eğer ellerimizi yıkayabileceğimiz bir yer yoksa antibakteriyel ıslak mendiller kullanılarak eller temizlenmelidir.

Eve geldiğimizde, tuvaletten çıkarken, yemek yemeden önce ellerimiz mutlaka yıkamalıyız. Küçük çocuklara da mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız. El bakımı için özel bakım kremlerinden yararlanabilirsiniz. Ayak bakımı içinde öncelikle ayak tırnaklarınızı her zaman kesmelisiniz. Ayak bakımı içinde özel bakım kremleri kullanabilirsiniz. Gün boyu ayakkabının içinde havasız duran ayaklarımızda çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Her gün olmasa bile 2-3 günde bir mutlaka ayaklarımızı da düzgün bir şekilde yıkamalıyız.

Vücut Bakımı Nedir?

Vücut bakımı denilince vücudumuzun tamamının bakımı aklımıza geliyor, vücut bakımı için yapılacak en önemli şey banyo yapmaktır. Sık sık (haftada en az üç kez) banyo yaparak vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz. Banyo yaparak vücudumuzu kirlerden arındırmış oluruz. Vücut bakımını özel vücut losyonlarıyla yapabiliriz. Güzel kokulu duş jelleri, defne sabunu gibi doğal ürünler kullanarak hem banyo zevkinizi artırmış hem de vücudunuzun daha güzel kokmasını sağlamış olursunuz. Erkek ve Kadınlar koltuk altı temizliğine de önem göstermelidir.

Saç Bakımı Nedir?

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız jöle, saç köpüğü gibi saç şekillendirici ürünler saçlarınızı yıpratmaktadır. Aynı zamanda gün içinde maruz kaldığınız toz, güneş ışığı gibi etkenler saçlarınızı yıpratmakta ve saçlarınızı kötü kokmasına sebebiyet vermektedir. Her gün saçlarımızı düzenli şekilde yıkamamız ve saç bakım ürünleri kullanmamız saçlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve saçlarımızın güzel görünmesini sağlayacaktır.

Ağız ve Diş Bakımı Nedir?

Ağız ve diş bakımı denince en önce aklımıza gelen şey tabii ki dişlerimizi fırçalamaktır. Dişlerimizi her gün düzenli fırçalamalıyız. İmkanınız varsa yemeklerden ve herhangi bir tatlı yiyecek yedikten sonra fırçalayınız. Her gün ister istemez bir çok kişiyle iletişim halinde bulunuyorsunuz ağzınızı kötü kokması karşınızdaki kişiyi hem sizden uzaklaştırır hem de çevreyle iletişiminizi bozar. Diş bakımı için iyi bir diş fırçası ve diş macunu gereklidir. Diş aralarında kalabilecek artıklara karşıda diş ipi kullanılması önerilmektedir. Ağız sağlığı içinse ağız ve diş suyu kullanabilirsiniz. Ağız ve diş bakımı sizin hem diş kaybına uğramanızı engeller hem de gönlünüzce gülümsemenize yardımcı olur. Böylece etrafınızda ki kişileri de etkilemiş olursunuz.

Kıyafet Bakımı Nedir?

Kıyafet bakımı ilk izlenim için ve kişisel bakım için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kıyafetlerinizin temiz olması hem temiz kokmanıza, hem güzel ve temiz görünmenize, hem de çevrenize iyi izlenim vermektedir. Elbiselerimizi düzenli olarak yıkatmalı veya kuru temizlemeye götürmeliyiz.

Genital Bölge Bakımı Nedir?

Genital bölge bakımı da önemli bir kişisel bakım kriteridir. Genital bölgenizi her zaman temiz tutmanız sağlık açısından çok önemlidir. Tuvaletten sonra mutlaka tuvalet kağıdı kullanmalı genital bölge temizliğine dikkat etmelisiniz. Sık sık iç çamaşırı değiştirmek de hastalıkların önlenmesi açısından gereklidir.

Kişisel bakımımızı yaparken hangi kaynakları kullanıyoruz?

What resources do we use in our personal care?

Ağız sağlığı için ağız ve diş suyu kullanabiliriz.

Banyo yaparken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken su kullanırız.

Banyoda, lavaboda aydınlatma için elektrik kullanırız.

Diş bakımı için iyi bir diş fırçası ve diş macunu gereklidir.

Diş macunu ve sabun gibi temizlik malzemelerini kullanırız.

El ve ayak bakımı için özel bakım kremlerinden yararlanabiliriz.

Güzel kokulu duş jelleri, defne sabunu gibi doğal ürünler kullanarak hem banyo zevkinizi artırmış oluruz hem de vücudumuzun daha güzel kokmasını sağlamış oluruz.

Havlu, diş fırçası, tırnak makası gibi araç ve gereçleri kullanırız.

Kişisel temizliğimizi ve bakımımızı yaparken elektrik, su gibi kaynakları kullanırız.

Saçlarımızı şekillendirmek için jöle, saç köpüğü gibi saç şekillendirici ürünler kullanırız.

Vücut bakımını özel vücut losyonlarıyla yapabiliriz.

Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları nasıl kullanmalıyız?

Uykudan uyandığımızda elimizi ve yüzümüzü yıkarız. Bunun için su ve sabuna ihtiyaç duyarız. Su ve sabunu yeteri kadar kullanmalıyız. Gereksiz yere harcamamalıyız.

Yemeklerden sonra ve yatmadan önce dişlerimizi fırçalarız. Ağız ve diş temizliğimiz için su, diş fırçası ve diş macunu kullanırız. Diş macununu ve suyu gerektiği kadar harcamalıyız.

Vücudumuzu temizlemek için banyo yaparız. Banyo sırasında su, sabun ve şampuan kullanırız. Bunları gerektiği kadar harcamalıyız. Banyo yaparken suyu boş yere akıtmamalıyız.

Banyodan sonra saçlarımızı kurularız. Bunun için saç kurutma makinesine ihtiyaç duyarız. Saç kurutma makinesi elektrikli bir alet olduğu için gerektiğinden fazla çalıştırmamalıyız.

Okulda da kaynaklarımızı tutumlu kullanmalıyız. Gereksiz yanan lambaları ve boşa akan muslukları kapatmalıyız.

Hem sağlıklı olmak hem de iyi görünmek için bakımımıza dikkat etmeliyiz. Kişisel bakımımızı yaparken su, elektrik vb. kaynakları kullanırız. Kaynaklarımızı verimli kullanmalı, boşa harcamamalıyız.

Kıyafetlerimizin temiz olması da önemlidir. Kıyafetlerimizi temiz kullanırsak sık sık yıkanması gerekmez. Böylece elektrik, su ve deterjandan tasarruf yapmış oluruz.

Unutmayalım ki hiçbir kaynak sınırsız değildir.

Kişisel bakımımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Elimizi ve yüzümüzü yıkayarak, düzenli banyo yaparak, dişlerimizi fırçalayarak kişisel bakımımızı yaparız. Kişisel temizliğimizi ve bakımımızı yaparken elektrik, su gibi kaynakları kullanırız. Bu kaynakları kullanırken bilinçli olmalı, boşa harcamamalıyız. Banyo yaparken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken su israfından kaçınmalıyız. Havlu, diş fırçası, tırnak makası gibi araç ve gereçleri kullanırken özenli kullanmalıyız. Diş macunu ve sabun gibi temizlik malzemelerini gereğinden fazla kullanmamalıyız. Kaynakları dikkatli kullanmak, aile bütçesine de katkı sağlar.

Kişisel bakım, hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için gereklidir. Kendisine ve çevresine saygı duyan herkes kişisel bakımını yapmalıdır. Kişisel bakımımızı yaparken kullandığımız kaynakları bilinçli kullanmak önemlidir.

Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları tasarruflu kullanmalıyız, israf etmemeliyiz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir