İşleri Zamanında Yapmanın Önemi Nedir?

İşleri zamanında yapmanın önemi nedir?

Okulla ilgili işlerimizi zamanında yapmazsak hangi sorunlarla karşılaşabiliriz?

Okulla ilgili işlerimizi zamanında yapmazsak herşey birikir biriktiği sürece oyun oynayacak, vb zamanımız kalmaz. Herşeyi zamanında yapmalıyız çünkü yarına bırakırsak aniden bir işimiz çıkar ve verilen ödev, vs. kalır. Sonra sınıfta herkesin içinde biz küçük düşeriz.

O gün okulda aksaklık yaşayabiliriz, öğretmenlerimizin verdiği ödevleri gününde ve zamanında yapmazsak başarısız oluruz.

Tabiki derslerimizde parmak kaldırmak zor olur, en kolay konuyu bile zor anlarız.

Aklımıza geldikçe iş yapmak, ödev yapmak veya işlerimizi son ana bırakmak bizleri sıkıntıya sokabilir. Yapılması mutlaka gerekli işlerimizi öncelikle ve zamanında yapmalıyız. Örneğin; ödevlerimizi mutlaka günü gününe yapmalıyız. Okula gelirken okul kıyafetlerimizi mutlaka giymeliyiz. Bu nedenle bu tür işlerimizi diğer işlerimize göre daha önce yapmalıyız. Her işi o iş için belirlediğimiz süre içinde yapmalıyız. Yarınki ödevimizi bugünden yapmalıyız. Yarından sonra yapmamızın bir anlamı olmaz.

“Bugünün işini yarına bırakma” demiş atalarımız. Atalarımız demişse dikkate almalıyız. Çünkü bu sözler durduk yere ortaya çıkmaz, bu sözler bir takım tecrübelerin ürünüdür. Daha iyi bir örnek vereyim. Diyelim ki bir yıl sonra üniversite sınavına gireceksin. Zamanında yapman gereken nedir? Düzenli ders çalışmak. Eğer zamanında düzenli ders çalışmazsan iyi bir üniversite ya da bölüm kazanamazsın ve senin tüm hayatını etkileyecek yanlış bir tercih yapabilirsin, ya da istemediğin bir tercih  yapmak zorunda kalabilirsin. Ya da diyelim ki arabanız arızalandı ve tamir ettiremediniz. Bir ara yaptırırım dediniz. Gece aniden hastalandınız, hastane gitmeniz gerekli. Ancak aracınız bozuk olduğu için gidemezsiniz.

İleri de daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için her işi zamanında yapmak gerekli. Gerekli tedbirleri zamanında almak gerekli.

Zamanında yapılmayan hiçbir işin değeri yoktur. Bizler bugün yapmamız gereken bir işi ertelersek o işin bize getireceği faydaları da ertelemiş oluruz. Aslında günlük hayatımızdaki aksaklıkların büyük bir kısmı da bundan kaynaklanıyor.

Yaşam içinde yarından hep bir şeyler bekliyoruz. Şunu bilmiyoruz ki bugünler de dünlerin yarını değil miydi? Bu gerçeği anladığımızda emin olun hiçbir işimizde aksilikle karşılaşmayız. Yoksa hayat sürekli bir uğraş getiriyor insana. Her doğan günle birlikte yeni sıkıntılar ortaya çıkıyor. İşlerimizi günü gününe yaparsak hem işlerimiz birikmemiş olur hem de hayatta hep başarılı oluruz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir