İlgi alanlarınız nelerdir? Hangi alanda başarılısınız?

Güçlü ve zayıf yönlerimiz

İlgi alanlarınız nelerdir? Hangi alanda başarılısınız?

Selim: Çok güzel basketbol oynuyorsun Metin. Kutluyorum seni.

Metin: Teşekkür ederim. Sen de resimde çok başarılısın. Ben resimde başarılı değilim. Bu yönümü geliştirebilmek için resim kursuna gidiyorum.

Mehmet: Ali, ne kadar güzel flüt çalıyorsun.

Ali: Teşekkür ederim. Sen de çok güzel futbol oynuyorsun. Takdir edilmek çok güzel arkadaşlar. Hepimizin güçlü ve başarılı olduğu yönler farklıdır. Başarılı olamadığımız yönlerimizi daha fazla çalışarak geliştirebiliriz. İsterseniz, iş birliği yaparak güçlü olduğumuz yönlerde birbirimize yardımcı olabiliriz.

Aylin ve Mete okuldan çıkmış eve gidiyorlardı. Türkçe ve hayat bilgisi derslerinden yetiştirmeleri gereken ödevleri vardı. Mete, çok telaşlıydı. Hem Türkçe hem de hayat bilgisi ödevlerini yetiştiremeyeceğini düşünüyordu. Bunun üzerine Aylin, Mete’ye telaşlanmamasını söyledi. Planlı olursa hem derslerine çalışabileceğini, hem de ödevlerini yetiştirebileceğini belirtti. Mete, Aylin’le konuşunca rahatladı.

Aylin eve gelince yemeğini yedi ve biraz dinlendi. Sonra kendisine bir çalışma planı yaptı. Yaptığı plana göre çalışmaya başladı. Ödevlerini bitirdi, derslerine hazırlandı. Ertesi günkü ders programına göre çantasını hazırladı.

Aylin, annesine arkadaşı Mete ile aralarında geçen konuşmayı anlattı.

Annesi, Aylin’in planlı çalıştığı için başarılı olduğunu söyleyerek bu yönünü takdir etti. Aylin’e, arkadaşlarıyla olan iletişiminin de onun güçlü yönü olduğunu söyledi. Okulda gerçekleştirdikleri etkinliklerde arkadaşlarıyla daha fazla iş birliği yapmasını istedi. Bu yönünü de geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Kişinin en başarılı olduğu alan ve en iyi yaptığı iş, onun güçlü olduğu yönüdür. Güçlendirilmesi gereken yönler, çeşitli aktivitelerle ve çalışmalarla geliştirilebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.