Hayatınızda unutamadığınız belli başlı olaylar nelerdir?

insan, yaşam, yerler, temiz, doğal çevre

Hepimiz bugüne kadar pek çok olay yaşamışızdır. Ancak hayat öykümüzü anlatmamız istendiğinde hayat öykümüzde bu olayların hepsine yer vermeyiz. Sadece hayatımızda önemli gördüğümüz, bizi etkileyen, unutamadığımız olayları anlatırız. Bunu yaparken de olayları, oluş tarihlerine göre doğduğumuz andan günümüze doğru sıralarız.

Merhaba, benim adım Büşra.

9 Nisan 2009’da, üç kilo yüz seksen gram ağırlığında bir bebek olarak Kırşehir’de dünyaya gelmişim. “Sevinçli haber” anlamına gelen adımı bana anneannem vermiş.

Annem 1980, babam 1979 doğumludur. Esnaf olan babam lokanta işletiyor. Annem ise bankada çalışıyor. Benden dört yaş küçük bir erkek kardeşim ve benden üç yaş büyük bir ablam var.

Ben on bir aylıkken yürümeye, bir yaşımı doldurduğumda da kısa cümleler kurarak konuşmaya başlamışım.

Üç yaşına geldiğimde yemeğimi kendim yemeye başlamışım. Ablam yemek yerken her tarafı batırdığımı söylüyor.

Beş yaşındayken ablamın bana hikâye kitapları okuduğunu hatırlıyorum. Aynı günlerde kardeşim Mert dünyaya gelmiş, o güne kadar bana ait olan evin küçüğü unvanını elimden almıştı.

Kardeşim doğduktan bir süre sonra 2014 yılının eylül ayında anaokuluna başladım. Altıncı yaş günümü anaokulunda arkadaşlarımla birlikte kutladım. Bu, evimiz dışında kutladığım ilk yaş günüydü.

2015-2016 eğitim-öğretim yılı başında Ahi Evran İlkokuluna başladım. İkinci sınıfa geçtikten bir süre sonra babam iş yerini Antalya’ya taşıdı. Annem, ablam ve ben taşınmak için okulların kapanmasını bekledik. O yıl sene sonu tiyatro etkinliğinde Kırmızı Başlıklı Kız’ı oynadım.

Yaz tatiline girince hep birlikte Antalya’daki evimize yerleştik. Tatilde halamın düğününe katılmak üzere Almanya’da oturan babaannem ve dedemin yanına gittik. Bu benim ilk yurt dışı seyahatimdi ve ilk kez uçağa binmiştim.

Antalya’da Dumlupınar İlkokuluna kaydoldum. 2017 yılının eylül ayında da bu okulda üçüncü sınıfa başladım. İkinci dönemin başlarıydı. Okul bahçesinde arkadaşlarımla oynarken ayağım kaydı ve yere düştüm. Düşmenin etkisiyle sağ kolumda çatlak oluştu. Kolum üç hafta alçıda kaldı. Kolum iyileşene kadar kalem tutmakta biraz zorlandım ama derslerimden geri kalmadım.

Sevgili arkadaşlar, bu yıl ben de sizler gibi dördüncü sınıfa gidiyorum. Okulumu, öğretmenimi ve arkadaşlarımı çok seviyorum. İleride diş hekimi olmak istiyorum.

9 Nisan 2009 Kırşehir’de doğdum.
Mart 2010 Yürümeye başladım.
Nisan 2010 Konuşmaya başladım.
Nisan 2012 Yemeğimi kendim yemeye başladım.
6 Temmuz 2014 Kardeşim Mert dünyaya geldi.
Eylül 2014 Anaokuluna başladım.
9 Nisan 2015 Anaokulunda altıncı yaş günümü arkadaşlarımla birlikte kutladım.
Eylül 2015 Ahi Evran İlkokulunda birinci sınıfa başladım.
Mayıs 2016 Yıl sonu tiyatro etkinliğinde Kırmızı Başlıklı Kız’ı oynadım.
Kasım 2016 Babam iş yerini Antalya’ya taşıdı.
Haziran 2017 Antalya’daki evimize taşındık.
Ağustos 2017 Halamın düğününe katılmak için uçakla Almanya’ya gittik.
Eylül 2017 Dumlupınar İlkokulunda üçüncü sınıfa başladım.
Mart 2018 Kolumda çatlak oluştu.
Eylül 2018 Dördüncü sınıfa başladım.

Büşra evlerindeki albümleri inceleyerek hayatında önemli gördüğü belli başlı olaylarla ilgili fotoğraflar buldu. Daha sonra bu fotoğrafları da kullanarak yukarıda anlattığı olayları kronolojik olarak sıraladığı resimli bir zaman şeridi hazırladı.

Olayların oluş tarihlerine göre sıraya konulmasına “kronoloji” denir. Siz de yaşamınızdaki belli başlı olayları kronolojik olarak sıraladığınız fotoğraflı bir zaman şeridi hazırlayınız. Fotoğrafını bulamadığınız olayları yapacağınız resimlerle anlatabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir