Hangi mevsimde hangi kıyafetleri giymeliyiz?

kıyafet giysi çocuk

Hangi mevsimde hangi kıyafetleri giymeliyiz?

En çok hangi mevsimi seversiniz?
Mevsim şartlarına uygun giyinmek önemli midir?

Sağlığımız; beslenmeden, temizlikten, spordan etkilendiği gibi mevsimlerden ve hava durumundan da etkilenir. Vücut terini emmeyen, kışın üşüten, yazın çok terleten kıyafetler sağlığımızı olumsuz etkiler. Bu yüzden mevsimine göre giyinme alışkanlığını mutlaka kazanmalıyız.

Sağlığımızı korumak için mevsim şartlarına uygun giyinmemiz gerekir. Kışın kalın, yünlü, koyu renkli; yazın ise ince, pamuklu, açık renkli kıyafetleri tercih etmeliyiz. İlkbahar ve sonbaharda ise hava şartlarına uygun kıyafetleri seçmeliyiz. Üşümek kadar terlemenizin de hastalanmamıza neden olabileceğini unutmayınız. Kıyafet ve ayakkabıları uygun olduğu mevsime göre seçmeliyiz.

Yaz mevsiminde nasıl giyinmeliyiz?

Yaz mevsiminde açık renkli, ince ve terletmeyen kıyafetleri giyerim. Güneş gözlüğü ve şapka takmaya özen gösteririm. Yaz mevsiminde; ince, pamuklu, açık renkli kıyafetler giymeliyiz. Güneşten korunmak için şapka takmalıyız.

Sonbahar mevsiminde nasıl giyinmeliyiz?

Sonbaharda çok kalın olmayan, uzun kollu kıyafetleri tercih ederim. Yanımda hırka ya da yağmurluğumu bulundururum. Sonbaharda havalar soğumaya başlar, yağmur yağar. Bu mevsimde yaz mevsimine göre biraz daha kalın kıyafetler giymeliyiz. Sonbaharda dışarı çıkarken yanımıza yağmurluk ve şemsiye almalıyız.

Kış mevsiminde nasıl giyinmeliyiz?

Kış mevsiminde koyu renkli, kalın ve yünlü kıyafetleri tercih ederim. Palto ve bot giyerim. Atkı, eldiven ve beremi unutmam. Kış mevsimi en soğuk mevsimdir. Bu mevsimde üşümemek için çizme, mont, eldiven giymeliyiz; atkı ve bere takmalıyız.

İlkbahar mevsiminde nasıl giyinmeliyiz?

Kış mevsiminde koyu renkli, kalın ve yünlü kıyafetleri tercih ederim. Palto ve bot giyerim. Atkı, eldiven ve beremi unutmam. İlkbaharda havalar ısınmaya başlar. Bu mevsimde, kış mevsimine göre daha ince kıyafetler giymeliyiz. Dışarı çıkarken yanımıza şemsiye ve ince hırka almalıyız.

Aşağıdaki ifadelerden doğru ve yanlış olanları ayırt ediniz.
Mevsime göre giyinmeliyiz.
İlkbahar ve sonbaharda çok kalın olmayan giysiler giyeriz.
Kışın açık renkli, kısa kollu ve terletmeyen giysiler giyeriz.
Mevsimler, insanların giyimlerini etkilemez.

Niçin mevsim şartlarına uygun kıyafetler seçeriz?

You may also like...

1 Response

  1. EYUP dedi ki:

    sadece yaz ve kış giyinmelerini istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir