Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

gastrit, mide ağrıları,

Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Mide rahatsızlıkları arasında adını sık sık duyduğumuz gastrit, midede ağrı, kusma, iştahsızlık ve ekşime gibi sorunların ortaya çıktığı, tedavisi mümkün fakat kronik bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması mümkün hastalık türüdür. Gastrit mide’de oluşan iltihap veya enfeksiyon sonucu ortaya saymış olduğumuz sorunları çıkarmaktadır. Özellikle asitli içecek, alkol ve sigara kullananların sık karşılaştığı gastrit her hangi bir hastalığın habercisi değilse kullanılan madde veya içeceklerin bırakılması rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Gastrit belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz; Gastrit hastalığı kimi zaman belirti göstermez bu belirti göstermeden ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Sık görülen belirtileri ise mide yanması, mide ağrıları, mide bulantısı, kusma ve ishal gastrit belirtisi olabilir. Belirtiler bir birine eşlik ederek ortaya çıkabilir ilk aşamada yanma ve ağrı görülebilir. Mide bulantısını takip eden kusma ve aralıklarla ishal ortaya çıkabilir. Belirtiler arttıkca kişide iştahsızlık, şişlik ve geğirmeler ortya çıkabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda hastanın dışkısı katrana benzeyen koyu renkte olabilir. Kronik gastrit‘in ilerlemesi durumunda belirtilerin şiddeti artar.

Gastrit tedavisi için mutlaka doktor kontrolu şarttır. Teşhis için doktorunuz sizden tam kan sayımı testi, dışkı testi isteyebilir. Ayrıca endoskop kullanrak üst sindirim bölgesini muayene edebilir tabi ilerlemiş durumlarda biyopsi yapabilirde. Tedavi gastrit’in durumuna göre doktorun tarafından yapılarak bazı testler sonucu hastalığın kaynaklandığı nedenlerin ortaya çıkması tedavi sürecini kolaylaştıracak ilaç tedavisi ve vereceği öneriler kişinin gastrit hastalığından kurtulmasını sağlayacaktır. Bazı nedenler akut gastrite sebep olmaktadır bunlar; ilaç kullanımı, tuzlu veya aşırı yağlı yiyecekler ve hazır gıdalar yenmemesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Çünkü bu yiyecekler mide asidine neden olduğu için midenin aşırı asid üretmesi gastrit hastalığını ortya çıkarmaktadır. Çoğu insan korktuğu için doktora gitmekten çekinir. Başta dediğim gibi tedavisi olan bir rahatsızlıktır en ufak belirti sonrası mutlaka doktora başvurmalı korkulacak birşey olmadığını belirteyim.

Gastrit nedir?

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür.

Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir. Gastrit, çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Yoğun antibiyotik tedavisi sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirilir.

Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde gastrit vardır.

Gastritin nedenleri nelerdir?

Şimdiye kadar bilinenler en önemli faktörlerin arasında, kronik H. pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir. Bütün dünyada bu bakteriye rastlanır. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahip hastalık yapan bir bakteridir. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 50‘sinde görülmektedir. Yalnız bu bakterinin, çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir.

Beslenme alışkanlığı, gastrit oluşumunda önemli bir faktördür. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir.

Sigara kullanmak, mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır. Fazla asit gastrite sebep olur.

Gastrite sebep olan önemli faktörlerden biri de strestir. Stresli kişilerde asit fazla salgılanır. Gastrite yakalanma riski artar.

Bazı ilaçlar mideyi tahrip edebilir. Aspirin gibi asidik ilaçlar, romatizma ilaçları olarak kullanılan ağrı kesiciler, mideye zarar verir. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği, solunum güçlüğü gibni rahatsızlıklar sonucu gastrit gelişebilir.

Gastritin belirtileri nelerdir?

Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.

Akut gastritte, midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta, aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu, mide asidi kanla karışabilir ve kusarken koyu renk bir kan gelir. Yine akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır.

Gastrit tanısı nasıl konulur?

Öncelikle, bir gastroenterologa ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Hastalığın tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır.

Kırk yaşını geçmiş kişilerde, teşhis koymak için endoskopi yöntemi uygulanır. Hastanın midesine, ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Tv gibi bir ekrandan, doktor hastanın midesini görür ve midede sorun varsa teşhisi koyabilir. Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Dil kökü ve küçük dil, spreyle uyuşturulur. Böylece hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi yapmak kolaylaşır. Gerekirse tanı için hastadan parça alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

Mide rahatsızlıklarından korunmak için neler yapılmalıdır?

Doktorlar, az ama sık yemek yemenin daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Fazla yemek yemek, midede yanma hissini arttırır. Mide yedikçe genişleyen bir organdır. Ayrıca, geceleri yemek yerseniz, mide gece boyunca çalışmaya devam eder ve yorulur. Sindirimin gerçekleşmesi için en az 3 saat gerekir. Bu yüzden uyku ve yemek arasında en az bu kadar süre olmasına dikkat edin.

Lokmalarınızın küçük olması, sindirimi kolaylaştırır ve midenin ağırlık hissini azaltır. Çiğnemeden besinleri yutmak sindirimi de zorlaştırır ve şişkinliğe sebep olur.

Çok sıcak ya da çok soğuk besinlerle beslenmek, ayakta ya da hızlı yemek mideye zarar verir. Ilık besinler tercih edilmeli ve yemeğe daha fazla vakit ayırılmalıdır.

Yemekten hemen sonra ağır egzersiz yapmak ya da uzanmak mide sıvısının, yemek borusuna çıkmasına neden olur. Mide sıvısı da asidik olduğundan yemek borusunda hasara neden olabilir.

Hangi besinler mideye zarar verir?

Kafeinli içecekler ( kahve, kola, çay ) mideye zarar verir. Asitli içecekleri, ki portakal suyu da buna dahil, midesi hassas olanların içerken dikkat etmeleri gerekir. Gerekirse bir miktar su katılmalıdır.

Yağlı yiyecekler, (örneğin kızartma) mideyi çok yorar. Hazmetmesi zordur. Çok fazla yememeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, soğan da mide asidini arttıran bir besindir. Mide rahatsızlığı olanların fazla yememesi gerekir. Gastritli hastalara, çikolata yemesi pek tavsiye edilmez. Çünkü, çikolatada yağ ve kafein miktarı fazladır. Bunların dışında, alkol kullanmak (özellikle aç karnına) mide yanmasına neden olur.

bilgihanemiz.com
sağlık.net

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir