Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/onlineil/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephesi Çanakkale’de,

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephesi Çanakkale’de,

ÇANAKKALE’DEN SONRA

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephesi Çanakkale’de, milletimiz büyük bir zafer kazandı. Bu zafer öyle önemliydi ki hemen herkese yepyeni bir umut kaynağı oldu. Hem de Türk devletinin kurulmasına zemin hazırladı. Bu önemli zaferde verdiğimiz şanlı şehitlerimizi her yıl 18 Mart gününde anıyoruz. Bu kutlu zaferi anlatmak için şairlerimiz nice şiir yazdı, nice öykü, roman kaleme alındı. Ömer Seyfettin de “Çanakkale’den Sonra” isimli hikâyesiyle, bu zaferin verdiği umut duygusunu en güzel şekilde anlatan yazarlardan biri oldu. Ömer Seyfettin’in hikâyesinde geçen bir bölüm şöyledir:

“Bu düzen, bu millet birdenbire nereden doğuvermişti, anlamıyordu. Çanakkale’de bir milyonluk düşman ordusu denize sürüldü, büyük zırhlılar battı. Onun ümitsizliği geçtikçe gözleri açılıyordu. Artık yaşayan bir milletin içinde olduğunu görüyordu. İşte ümidini kestiği bir grup sonunda bir millet oluyordu. Türklerin arasında da bir iş birliği fikri doğuyordu.”

Gökçe ÖZDER

Çanakkale Zaferi Türk milleti için neden önemlidir?
Çanakkale Zaferi’nde verdiğimiz şehitleri hangi gün anıyoruz?
Çanakkale Zaferi’yle ilgili Ömer Seyfettin’in yazdığı hikâyenin adı nedir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.