Kız Kulesi Efsanesi

Kız kulesi efsanesi

Kız Kulesi Efsanesi

Kız Kulesi Efsanesi nedir?

Kız Kulesi, İstanbul boğazının giriş kısmında yer alan ve İstanbul’un simgesi haline gelen bir mimari yapı olduğu kadar hikayesi ile de insanların dikkatini çekiyor. Kız Kulesi efsanesi dilden dile aktarılıp günümüze kadar ulaşmıştır.

Kız Kulesi, Boğazda seyir halinde olan gemilerin kaza yapmasını engellemek amacı ile kurulmuş olan bir deniz feneridir. Bu kuleden ayrıca gözetleme de yapıldığı bilinmektedir. Çok eski bir mimari yapı olmasına rağmen herkes tarafından beğenildiğinden dolayı tarihin derinliklerine gömülmemesi adına sürekli olarak bakım onarım çalışmaları yapılmaktadır.

Kız Kulesi hakkında çok sayıda efsane vardır.

Anlatılanlara göre M.Ö. Bizans döneminde ülkenin kralı bir kahine geleceği hakkında fal baktırdı. Kahin kralın kızının 18 yaşına geldiği zaman bir yılan tarafından sokulup öleceğini söyledi. Böyle bir şeyin olmasına kral ilk zamanlar ihtimal vermese de ilerleyen zamanlarda kızının büyüdüğünü gözlemledi ve içine bir korku salındı. Bu yüzden İstanbul boğazının başlangıç kısmının tam ortasında yer alan Kız Kulesini inşa ettirerek kızını buraya gönderdi. Kral Kız Kulesi sayesinde kızının tüm kötülüklerden korunacağını düşünüyordu. Kralın kızı her şey yolunda giderken 18 yalına geldiğinde birden rahatsızlandı. Bunun üzerine tüm hekimler seferber oldu ve Kız Kulesine giderek kralın kızını tedavi ettiler. Kralın kızı hastalıktan kurtulduğu için herkes çok mutlu oldu ancak hesaba katılmayan bir durum söz konusuydu. Kız kulesine 1 sepet üzüm götürülmüştü ve üzüm sepeti içerisinde bir yılan bulunuyordu. Herkes kralın kızı iyileştiği için kutlama yaparken sinsi yılan sepetten çıktı ve gençliğinin baharında olan kızı sokup öldürdü. Bu olay üzerine kral duygusal açıdan perişan oldu ve kahinin söyledikleri aklına gelince neden daha fazla önlem almadığı için kendisini uzun yıllar boyunca sorguladı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir