Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık Sistemi nedir? Bağışıklık Sistemi ne demektir?

Bağışıklık sistemi; genetik olarak var olan, insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikrop ve hastalıkları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir.

Bağışıklık sistemi olmasaydı, bedenimiz bakteriler, virüsler, parazitler ve daha fazlasına karşı saldırıya açık halde olacaktı. Hayatta kalmamızın en temel nedenlerinden biri bağışıklık sistemidir. İnsan vücudu, çevresinde bulunan çok sayıdaki mikrobun saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için uğraşırlar. Sağlıklı bir vücut, karşılaştığı bu hastalık etkenleriyle çoğunlukla mücadele eder. Mikroplarla baş edemediği durumlarda ise, hasta oluruz.

Vücudumuzun ayrılmaz bir parçasıdır bağışıklık sistemi. Bizi soğuk algınlığından kansere kadar çok çeşitli hastalıklardan korur.

Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olan doğal savunma sistemidir. İşte bu yüzden bizi sağlıklı tutan bağışıklık sistemimizdir.

Bağışıklık sisteminin görevi, öncelikle, bu organizmaların vücuda girmelerini engellemek veya girer ise vücuda girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir. Bağışıklık sistemi bu görevlerini, yaşamımız boyunca sürdürür.

Bağışıklık sistemi organları nelerdir?

Bağışıklık Sisteminin temel ögeleri; akyuvarlar, timus bezi, kemik iliği, lenf sistemi, hormonlar ve bazı proteinlerdir. Sistemin ögeleri, hepsi birlikte birbirini tamamlayan bir şekilde çalışırlar.

Akyuvarlar (lökosit) : Akyuvarlar dış etkenleri ilk karşılayan hücrelerdir. Eğer bu sistem geçilirse hastalık ortaya çıkar. Lökositler damar içinde dolanırken, tehlike sinyallerini aldıkları bölgelerde damardan ayrılıp bakteri ve ölü doku gibi yabancı cisimlerin etrafını sarabilirler. Lökositler bu görevi kan proteinleri ile birlikte yaparlar.

Lenf bezleri: Geniz eti olarak da bilinen, yutağın üst kısmında, burun boşluğunun arka tarafında bulunan lenfoid doku parçalarıdır. Bakteri ve virüs gibi enfektöz ajanları ve onların ürettiği antikorları yakalarlar.

Lenf düğümleri : Boyun, koltuk altı, kasık, göğüs ve karın boşluğunda da çok sayıda lenf düğümü mevcuttur. Bunların başlıca görevi vücuda giren yabancı maddelere karşı bir süzgeç oluşturarak, mikropların vücuda yayılımlarını engellemek ya da geciktirmektir.

Bademciklerimiz de birer lenf düğümüdür. Boğazın arka tarafındaki boğazın her iki tarafında bulunan bademcikler. Bademcikler, enfeksiyonlarla savaşan antikorların yapılmasına yardımcı olur. Bakteriler ya da virüslerle yoğun bir biçimde savaştığında, bademciklerimiz şişer ve iltihaplanır.

Timus : Göğüs boşluğu içinde yer alan iki parçadan oluşan bir organdır. Lenfosit, T hücreleri sadece timus’ta büyür, eğitilir ve olgunlaşır ve bağışıklık sisteminde üstlendikleri görevleri yerine getirmek üzere yeniden kana karışırlar.

Karaciğer: Özellikle fetüsde olmak üzere, immünolojik etkin hücreleri içerir; T-hücreleri ilk olarak fetüs karaciğeri tarafından üretilirler.

Dalak : Kırmızı kan hücreleri ve immun sistemin beyaz kan hücreleri için depo görevi yapar. Aynı zamanda kandaki yabancı maddelerin büyük bir kısmını süzer. Karın üst sol tarafında bulunan dalak, bakteri ve diğer yabancı maddeleri tanımak ve onları yok etmek için bağışıklık sistemini destekler.

Peyer plakları: İnce bağırsağın ileum bölgesinde bulunan lenfoid dokuların yoğunlaştığı bölgelerdir. Bağırsak lümenindeki patojenlerin kontrol altında tutulmalarını sağlar.

Kemik İliği : Bağışıklık sisteminde çok önemli işlevleri olan akyuvarlar da dahil olmak üzere bütün kan hücrelerinin yapım yeridir. Kemik iliği, esas olarak uzun kemikler, omurlar ve vücudun pelvik kemiklerinde bulunur. İlik, bakterileri, virüsleri ve enfeksiyona neden olan diğer organizmaları tahrip eden beyaz kan hücrelerini yapar.

Bağışıklık sistemi tam olarak budur denilemez. Bir sistem, tek bir varlık değildir. Bağışıklık sisteminin iyi olması denge ve uyumu gerektirir.

Bilim insanlarının, bağışıklık sisteminin karmaşıklığı konusunda hala çözemedikleri çok fazla şey bulunmakta.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Alkol kullanıyorsanız bırakın

Düzenli egzersiz yapın

Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyonları önleyici tedbirleri alın.

Fiziksel yapınıza uygun olarak düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersizlerinizi yaparken bol oksijenli bir havayı tercih edin.

Güneşi görebildiğiniz her gün yeterince güneşlenin.

Havuz yerine göl, nehir, deniz gibi doğal temiz sularda yüzün.

Sağlıklı kilo verin

Sıklıkla soğan ve sarımsağa yer verin.

Sigara içmeyin

Stresi en aza indirmeye çalışın.

Taze hayvansal yağlar, kemik ve et suları tüketin.

Taze sıkılmış sebze suları tüketin

Yeşil sebze tüketin.

Yeterli uyku uyuyun

Yüksek proteinli meyve ve sebzeler tüketin

Zeytinyağı, balık yağları, kabuklu yemiş ve tohum yağları tüketin.

Bağışıklık sistemi nedir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir