Yiyecek ve içeceklerimizi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yiyecek ve içeceklerimizi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yiyecek ve içeceklerimizi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Benim adım Akın. Üçüncü sınıfta okuyorum. Annemin istediği yiyecek ve içecekleri mahallemizdeki bakkaldan ya da marketten kendi başıma alabiliyorum.

Geçen gün annem benden süt almamı istedi. Annemin istediği sütü almak için markete gittim. Alışveriş yaparken nelere dikkat etmem gerektiğini derste öğrenmiştim. Marketin süt ürünleri reyonuna gittim. Bu ürünler serin ortamda duruyordu. Çeşitli markalarda sütler vardı. İçeriklerini kontrol edip fiyatlarını gözden geçirdim. Ürünün bozuk olup olmadığını anlamak için son kullanma tarihine de baktım. Ambalajını kontrol ettim. Sonra kaliteli ve ucuz olanını tercih ederek sütü aldım. Kasada sütün ücretini ödedikten sonra fişimi de alarak eve geldim.

Anneme sütü verirken bilinçli tüketicinin nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattım. Satın aldığımız sütün bozuk çıkması durumunda geri verebileceğimizi söyledim. Ürünü geri vermenin tüketici haklarından biri olduğunu belirttim. Alışveriş sırasında reklamların etkisinde kalmamamız gerektiğini de açıkladım. Söylediklerim annemin çok hoşuna gitti. “Aferin oğlum! Bilinçli bir tüketici olman beni çok mutlu etti.” dedi.

Satın aldığımız herhangi bir yiyecek maddesinin ambalajını iyi incelemeliyiz. Alış veriş yaparken bilinçli tüketici davranışları sergilemeli ve başkalarına da örnek olmalıyız.

Açıkta satılan yiyecek ve içecekler sağlığa zararlı olduğu için alış verişlerimizde ambalajlı ve muhafazalı ürünleri almaya özen göstermeliyiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.