Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Diyet yapayım derken sağlığınızı kaybetmemeye özen göstermeliyiz.

Zayıflamak amacıyla yapılan diyetlerde alınan kalori miktarını vücudun günlük ihtiyacını karşılayamaz.

Zayıflamak amacıyla yapılan diyetlerde alınan kalori miktarının vücudun günlük ihtiyacını karşılayamayacak düzeyde az olması ayrı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Koruyucu sağlık önlemlerinin en önemlisi sağlıklı beslenmedir. Bu nedenle diyet yapacak olanlar kendi başlarına ya da kulaktan dolma bilgilerle değil bizzat diyetisyenlerinin tavsiyeleri doğrultusunda diyet yapmalıdırlar.

İnsan vücudu çok muhteşem bir yapıdır ve bu yapının sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi için çeşitli ihtiyaçlarıvardır. Günümüz insanlarının en büyük sağlık sorunlarının başında çok fazla tüketim ya da vücudun gereksinimlerini karşılayamayacak kadar az tüketim geliyor. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı korunmak, günümüz dünyasında çevreden alınan toksinlerin yok edilebilmesi gibi pek çok hayati işlev için mutlaka vitamin ve minerallere ihtiyacımız var. Bu nedenle sağlıklı bir yaşama ve vücuda sahip olabilmek için dengeli beslenmek şarttır.

En önemli diyet nedir?

En önemli diyet önlemi sağlıklı beslenmektir.

Bugün aşırı kilo veya aşırı halsizlik ve zayıflık rahatsızlığı yaşayanların en önemli sorunlarının dengeli beslenememektir. Sağlıklı beslenme diğer adıyla dengeli beslenme aslında koruyucu sağlığın bir parçasıdır. Çünkü beslenme alışkanlıklarımız sağlıklı olduğunda, vücuda giren doymuş yağlar, trans yağlar, toksik maddeler daha az olacağı için hastalıklara yakalanma riskimiz de azalır. Ancak Batı tarzı beslenme dediğimiz basit şeker, fruktoz, yağ, kolestrol, trans yağ ve doymuş yağ açısından yüksek beslenme tarzı, vücuttaki mekanizmaları bozmaya başlıyor. Damar yapınız bozuluyor. Damar yapınız bozulunca organlara giden kan akımında sorunlar meydana çıkmaya başlıyor. Bu nedenle yaşam boyu sağlık için herkesin yaşına, işine ve durumuna göre beslenmesi gerekmektedir. Özellikle tatillerde ve bayramlarda ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmeliyiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir