Yerleşim birimlerini kimler yönetir, yönetim birimleri nelerdir?

Safranbolu şehir

Yerleşim birimlerini kimler yönetir, yönetim birimleri nelerdir?

Yaşadığınız yeri kimler yönetiyor?

Ülkemizde farklı yerleşim birimlerinde yaşıyoruz. İl merkezlerinde, ilçelerde ve köylerde oturanlarımız var. Peki bu yerleşim birimlerini kimler yönetir?

Yurdumuz büyük bir ülkedir. Vatandaşlarımıza hizmetlerin daha kolay ulaştırılması için ülkemiz yönetim birimlerine ayrılmıştır. Bunlar il, ilçe ve köylerdir.

Ülkemizde illeri valiler yönetir. Valiler kanunların uygulanmasını sağlar. İlin güvenliğinden vali sorumludur. Yurdumuzda en büyük yönetim birimi ildir. İlleri valiler yönetir. Valiler devletin ildeki temsilcisidir.

İller farklı sayıda ilçelere ayrılmıştır. İlçeler illere bağlıdır. İçenin başında kaymakam bulunur. Kaymakamlar ildeki valiye bağlı olarak çalışır. İlçeyi kaymakam yönetir. Kaymakam ilçede hükûmeti temsil eder.

En küçük yönetim birimi köydür. Köyler il ve ilçelere bağlıdır. Köyleri muhtarlar yönetir. Muhtarlar devletin köydeki temsilcisidir. Köyleri muhtarlar yönetir. Muhtarlar devletin köydeki temsilcisidir.

İl, ilçe vb. yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara su, yol, aydınlatma, temizlik ve esnaf denetimi gibi hizmetler veren teşkilata belediye denir. Belediyeleri, belediye başkanları yönetir. Belediye başkanları da halkın oylarıyla seçilirler. Ayrıca belediyeler park yapımı, ulaşım, engellilere ve muhtaçlara yardım gibi hizmetlerden de sorumludur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir