Yakan top oyunu

Top çocuk

Yakan top oyunu

Yakan top oyunu nedir? Yakan top oyunu nasıl oynanır?

Yakan top, çocuklar, gençler ya da yetişkinler tarafından oynanan bir sokak oyunudur. Oyunda skor ya da puan gibi bir ekstra yoktur. Oyun sıkılana kadar oynanabilir. Oyunu oynamak için sadece bir top yeterlidir.

Yakan top oyunu kaç kişiyle oynanır?

Son derece eğlenceli bir oyun olan yakan top oyunu, en az üç kişiyle oynanır. Yakan top oyununun eşli olarak oynanabilmesi için en az 4 kişi olması gerekir. İki kişi karşılıklı olarak topu birbirlerine atacak, ortada bulunan oyuncu ise topun kendisini vurmaması için sınırlar içinde sağa, sola, öne ve arkaya doğru hareket edecektir. Eğer oyun 3 ve daha fazla kişi tarafından oynanacaksa oyuna başlamadan önce oyuncu seçimi yapılması gerekecektir.

Yakan top oyunu eşli olarak oynanacaksa oyunda iki grup bulunur. Grup liderleri oyunda başarılı oldukları arkadaşlarını teker teker takımlarına alacaklar ve oyuncu sayılarını eşitleyeceklerdir. Oyunda hızlı koşan ve topu isabetli atan oyuncular güçlü oyuncudurlar. Diğer oyuncular oyuna hareket katma konusunda yardımcı olurken, gruplar ne kadar kalabalık olursa oyun o derece zevkli olur.

İki tane karşılıklı upuzun çizgi çekilir. Gruplardan birinin yeri, iki çizginin ortasındaki boş alan olacak. Diğer grup ikiye bölünür. Bir grup bir çizginin gerisine, öteki grup da diğer çizginin gerisine yerleşir. Çizgiyi geçmek yasaktır. Oyunda, çizginin gerisinde duranlar, ortadaki grubu vurmaya çalışırlar.

Yakan top oyunu nerelerde oynanır?

Yakan top oyunu apartman ve okul bahçelerinde, piknik yapılan düz alanlarda eğlenceli bir şekilde oynanabiliyor.

Yakan top oyununun kuralları nelerdir?

Yakan top oyununu oynamaya başlamadan önce eş seçimi yapılır. Eşli oynanacak oyunda oyuna kimin başlayacağını belirlemek için bir soru sorulur ya da kura çekilir. Soruyu doğru bilen ya da kurada çıkan takım ilk önce ortaya girecektir. Kaybeden takım ise ilk önce vurucu olur. Vurucu olan takım oyuna ortada büyük bir alan bırakacak şekilde başlayacaktır. Gerekirse oyuncuların topu atacakları yere bir işaret konulur. Aynı takımdan olan oyuncular karşılıklı top atarak ortaya giren oyunculara topu vurmaya çalışırlar. Top ortadaki oyunculara dokunduğunda topun değdiği oyuncu oyundan çıkacaktır. Oyun ortada hiç oyuncu kalmayana kadar devam eder. Ortadaki son oyuncu vurulduğunda diğer grup ortaya girecektir. Oyun bu şekilde devam eder. Ortadaki oyuncuların başarısı oyunu zevkli hale getirirken, topu iyi atmak ve ortada bulunan oyunculara isabet ettirmek de önem taşır. Eğer ortadaki oyuncular vurulamazsa topu atan oyuncuların bulunduğu takım ortaya giremeyecektir. Son derece heyecanlı ve zevkli bir oyundur.

Yakan top oyununda çok büyük kurallar yoktur. Ancak bir öğretmen gözetiminde oynanıyorsa bir takım kurallar belirlenmektedir. Bu kurallardan en önemlisini topun atış mesafesinin eşit olması oluşturur. Topun atılacağı yerin kesin olması için o noktaya bir çizgi çekilebildiği gibi bir taş da konulabilir. Yakından atıldığında ortadaki oyuncunun vurulması kolay olacağından topun atıldığı noktanın mesafesi çok önemlidir. Yakan topta bir diğer kuralı da oyuncunun can kazanması oluşturur. Eğer ortadaki oyuncu topu havadayken yere değdirmeden tutarsa bir can kazanacaktır. Oyuncunun kazandığı bu can onun vurulsa dahi oyundan çıkmayacağı anlamına gelir. Ortadaki oyuncu kaç tane can kazanırsa o sayı kadar vurulma hakkı olacaktır. Topu her havada tutmasıyla yeni canlar elde eder ve bu canlarını ister kendisi için kullanır isterse vurulan oyuncuları tekrardan oyuna dahil edebilir. Diğer oyuncuların hepsi vurulup ta ortada tek bir oyuncu kaldığı zaman çizgideki oyuncular on iki atışta ortadaki oyuncuyu vurmaya çalışırlar. Sayma işlemi neticesinde ortadaki oyuncu vurulmadıysa bu oyuncunun gurubu oyunu kazanmış olur. Ve oyunu kazanan grup tekrar ortada oyuna başlar. Son oyuncu kaldığında on ikiye kadar sayamadan oyuncu vurulursa ortadaki grup kaybetmiş olur. Bu sefer de çizgideki oyuncular ortaya, ortadaki oyuncular ise çizgilere geçerek diğer oyuna başlarlar.

Yakan top oyununun faydaları nelerdir?

Bedensel gelişimine katkısı olan güzel bir oyundur. Hızlı hareket etmeyi ve çabuk karar vermeyi gerektirdiğinden hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça faydalıdır.

Yakan top oyunu, kural zinciri bulunmayan eğlenceli top oyunlarından biridir. Bir grupla birlikte oynanması da bireyleri birbirine yaklaştırması bakımından önem taşımaktadır.

Yakan top oyunu eski yıllarda çocuk ve gençlerin en çok oynadıkları top oyunlarının başında gelirdi. Çocuklar sokak aralarında, bahçelerde ve uygun oldukları her mekânda bu oyunu oynar ve birbirleriyle hoş zamanlar geçirirdi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir