Trafik işaret ve levhalarının anlamları nelerdir?

Dikkat İşareti

Trafik işaret ve levhalarının anlamları nelerdir?

Trafik işaret levhaları neden farklı renk ve şekilde düzenlenmiştir?

Trafiğin Ortak Dili nedir?

Işıklı trafik işaret cihazı ve trafik işaret levhalarını tanımalı ve ayırt edebilmeliyiz.

Trafik işaret levhaları farklı renklerde ve geometrik şekillerdedir. Trafik işaret levhalarının bazıları mavi, bazıları kırmızı renktedir; şekilleri ise üçgen, daire, kare ve dikdörtgen biçimindedir. Trafik işaret levhalarının farklı renk ve şekillerde olmasının bir nedeni vardır. Üçgen şeklindeki işaretler uyarıları, daire şeklindeki işaretler yasakları, kare ve dikdörtgen şeklindeki işaretler ise bilgileri gösterir.

Trafikte ortak bir dil oluşturmak amacıyla böyle bir gruplandırma yapılmıştır. Üçgen tehlike ve uyarı, daire yasaklama, kare ve dikdörtgen ise bilgilendirme amacı taşır.

Okul geçidi ve yaya geçidi levhalarının bulunduğu geçitlerden, ışıklı trafik işaret cihazının bulunduğu yerlerden güvenle karşıya geçebiliriz. Üçgen şeklindeki yaya ve okul geçidi levhaları sürücülere yönelik düzenlenmiştir. Yayalar bu levhaların olduğu yerlerden karşıya geçmemelidir. Üçgen şeklindeki kontrolsüz demir yolu geçidi levhası, sürücülere ileride kontrolsüz demir yolu olduğunu belirtir.

Bisiklet giremez ve yaya giremez levhaları daire şeklindedir. Bisiklet giremez levhasının bulunduğu yollara bisiklet sürücülerinin, yaya giremez levhasının bulunduğu yerlere ise yayaların girmesi tehlikeli ve yasaktır. Mecburi yaya yolu levhası daire şeklinde, mavi renklidir. Mecburi yaya yolu levhasının bulunduğu yolların tamamı veya bir kısmı taşıtlara yasaklanmıştır.

Trafik işaret ve levhalarını trafiğin olduğu her yerde görebiliriz. Bu işaret ve levhalar, kazaları önlemek için konulmuştur. Bunlara uyarak can güvenliğimizi sağlamış oluruz.

Trafik işaret ve levhalarının anlamlarını bilmeliyiz. Bu işaret ve levhalara uygun hareket etmeliyiz.

Karşıya geçmek istiyorsak yeşil ışığın yanmasını beklememiz gerekir.

Yaya geçitlerinde karşıya geçmek

Yaya Geçidi

Yaya Geçidi işareti, yayaların güvenli geçebilmelerini sağlamak için ayrılmış alanları gösterir. Bu işaretin olduğu yerlerden karşıdan karşıya geçebiliriz.

Okul Geçidi

Okul Geçidi işareti, okul yakınlarında bulunur. Karşıdan karşıya güvenli geçmemizi sağlamak için konulmuştur.

Karşıdan karşıya geçerken alt ve üst geçitleri kullanabiliriz.

Trafik polisinin bulunduğu yerlerden geçmek de güvenlidir. Duran araçların önünden ya da arkasından geçmek tehlikelidir. Yoldan gelen araç bizi göremez ve bize çarpabilir.

Dikkat İşareti

Dikkat işareti tehlike bildirir. Bu işaretin bulunduğu yerlerde, dikkatli yürünmelidir.

Işıklı İşaret Cihazı: Bu işareti gören sürücüler, trafik ışıklarına yaklaştıklarını anlar ve hızlarını azaltırlar. Yayalar ise trafik ışıklarının bulunduğu yerlere giderek daha güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçerler.

Bisiklet Geçebilir: Bu işaretin görüldüğü yerlerde bisiklet sürülebilir. Sürücüler bu işareti gördüklerinde dikkatli olmalıdırlar.

Okul Geçidi: Bu işareti gören sürücüler, okula yaklaştıklarını anlar ve hızlarını azaltırlar. Okul geçidine gelen araç sürücüleri, yolun kenarında bekleyen öğrenci olup olmadığını kontrol etmelidir. Sürücüler, bekleyen öğrenci varsa karşıdan karşıya güvenli bir şekilde geçinceye kadar durmalıdırlar.

Kontrolsüz Demir Yolu Geçidi: Bu işaret herhangi bir kontrolü olmayan demir yolu geçidini gösterir. Sürücüler, bu işareti gördüklerinde hızlarını azaltarak sağ veya sol taraftan trenin gelip gelmediğini kontrol etmelidirler. Yayalar da böyle yerlerden geçerken dikkatli davranmalıdırlar.

Yaya Geçidi: Bu işaret yaya geçidine yaklaşıldığını gösterir. Sürücüler, yaya geçidine geldiklerinde durmalı ve yayaların geçmesini beklemelidirler. Yayalar ise karşıya geçerken yaya geçidinin olduğu yerlerden gitmelidirler. Böylece güvenli bir şekilde karşıya geçerler.

Dikkat: Bu işaret trafikte herhangi bir tehlikeye karşı sürücülerin dikkatli olması gerektiğini bildirir.

Mecburi Yaya Yolu: Bu işaret yayaların gitmesi gereken yolu gösterir.

Mecburi Bisiklet Yolu: Bu işaret bisiklet sürücülerinin gitmesi gereken yolu gösterir.

Yaya Giremez: Bu işaretin bulunduğu yerlere yayaların girmesi tehlikeli ve yasaktır.

Bisiklet Giremez: Bu işaretin olduğu yollara bisikletle girilmesi yasaktır.

Hastane: Bu işaret hastaneye yaklaşıldığını gösterir.

Çeşme: Bu işaret çeşmeye yaklaşıldığını gösterir.

Telefon: Bu işaretin bulunduğu yerlerde telefon bulunur. Acil bir durumda bu telefonları kullanabiliriz.

Dur Geç Levhaları

Durmamızı ya da geçmemizi işaret eden levhalardır. Yeşil olan levha, geçmemizi; kırmızı olan levha, durmamızı işaret eder.

Bisiklet Giremez

Bisiklete binmekten hoşlanıyorsanız unutmayın, bu işaretin olduğu yerlerde bisiklete binemeyiz.

Cadde ve sokaklarda kaldırımlardan yürümeliyiz. Kaldırımların olmadığı yerlerde yolun solundan yürümeliyiz ki karşıdan gelen araçlar bizi görebilsin.

Gece yolda yürümek zorunda kalırsak açık renkli giysiler giymeliyiz veya elimizde el feneri bulundurmalıyız. Böylece
sürücüler bizi rahatça görebilir.

Trafik kurallarına uymak sorumluluklarımızdan biridir.

Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hâl ve hareketlerine trafik denir. Araçlarda bulunmayan, karayolunda hareketsiz ya da hareket halinde bulunan insana da yaya denir.

Yayaların ve sürücülerin trafik işaret ve levhalarının anlamlarını bilmeleri gerekir. Günlük hayatta bazen yaya, bazen sürücü, bazen de yolcu olarak trafik ortamında bulunabiliriz. Trafik işaretlerinin anlamlarını bilirsek trafik kurallarına uygun hareket etmiş oluruz. Böylece kazalarla daha az karşılaşırız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir