Telefon konuşmalarınız başkaları tarafından dinlense tepkiniz nasıl olur?

Telefon konuşmalarınız başkaları tarafından dinlense tepkiniz nasıl olur?

Telefon konuşmalarınız başkaları tarafından dinlense tepkiniz nasıl olur?

Size ait bilgilerin izniniz olmadan sosyal paylaşım sitelerinde yer alsa, tepkiniz nasıl olur?

Kişinin kendine özgü yaşayışı, yaşama tarzı, kendisini ilgilendiren tutum ve davranışı, özel yaşamıdır.

Özel hayat; ortak alan, özel alan ve gizli alan olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ortak alan bireyin toplumdaki diğer bireylere açık olan, sinemaya gitmesi, alışveriş yapması gibi davranışlarından oluşan alandır. Özel alan, bireyin arkadaşları, ailesi, yakınları gibi çevresindeki belli kişilerle paylaştığı alandır. Gizli alan ise bireyin diğer bireyler tarafından bilinmesini istemediği davranışlarından oluşan alandır. Bireyin özel alanı sadece evi değildir. Bireye ait bazı eşyalar, bilgiler, fotoğraflar kısacası başkalarıyla paylaşmak istemediği her şey bireyin özel alanıdır. Ancak kimse bir başkasının özel alanıyla ilgili bilgi ve belgeleri o kişinin haberi ve izni olmadan başkalarıyla paylaşamaz. İletişim özgürlüğü adına kişilerin telefon konuşmalarının dinlenmesi, özel alanlarında gizli kamera ile görüntülenmesi daha sonra bunların medyada kamuoyuyla paylaşılması yasal olarak suçtur.

Özel hayatın gizliliği hakkıyla bireyin; özel yaşamına ilişkin sırlarının kamuoyuna açıklanmasının, adının ve resminin maddi çıkar sağlamak için kullanılmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Böyle bir hak ihlaline uğrayan birey çocuk da olabilir. Çocuklarla ilgili kitle iletişim araçlarında yer alan bazı haberlerde çocuk fotoğraflarının kimlikleri tanınmayacak şekilde verilmesi de onların onur ve itibarlarının koruma amacıyla yapılmaktadır.

Başka bir hak da konut dokunulmazlığıdır. Aynı apartmanda yaşadığınız, belki de her gün gördüğünüz komşunuzun kapısını çalmadan içeri girdiğiniz oldu mu? Kapıyı çaldığınızda kapı açılmazsa ya evde kimse yoktur ya da eve girmenize izin verilmemektedir. Aynı şekilde bir başkası da sizin konutunuza izniniz olmadan giremez. Başkasının konutuna izinsiz girmek, kişinin konut dokunulmazlığı hakkını ihlal etmektir. Kişinin konutuna ancak kanunla yetkili kılınmış makamın yazılı emrini elinde bulunduran yetkili kişi girebilir.

İnsan haklarının yaşadığımız toplumda daha etkin uygulanması için önerilerde bulunmalıyız.

Hakların ihlal edildiği durumlar karşısında yetkili kurumlara başvurmak bir vatandaşlık görevidir.

Hiç kimsenin özel yaşamına, ailesine ve evine karışmamalıyız.

Basın ve yayın organları kısıtlama olmadan özgürce çalışmalıdır.

Kamu güvenliği ve kamu sağlığı söz konusu olduğunda, kanunlar çerçevesinde özgürlüklerin sınırlanabilir.

Başkalarının mahremiyetlerini araştırma, öğrendiklerimizi başkalarıyla paylaşmak ahlaki değerler açısından çok uygun davranışlar değildir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir