Sağlığımız için çalışanlar kimlerdir?

Steteskop doktor muayene

Sağlığımız için çalışanlar kimlerdir?

Hastalandığınız zaman nerelere gidersiniz?
Sağlıkla ilgili meslekler hangileridir?
Yakın çevrenizde sağlıkla ilgili hizmet veren hangi kurumlar var?

Hastalandığımız zaman hastane, aile sağlığı merkezi veya aile hekimimize gideriz. Bu kurumlarda doktor bizi muayene eder, gerekli gördüğü ilaçları yazar. Biz de ilaçlarımızı eczaneden alırız. Sağlık kuruluşlarında doktordan başka hemşire ve sağlık memurları da çalışır. Hemşireler doktorlara yardımcı olur. Ayrıca ateş ölçme, yaralara pansuman yapma gibi görevleri de vardır.
Dişlerimiz ile ilgili hastalıklarda diş hekimine gideriz. Diş hekimleri dişimizi muayene eder, çürük dişlerimize dolgu yapar.
Acil durumlarda ise 112 acil durum ekibini çağırırız.

Ben, aile sağlığı merkezinde görev yapan bir doktorum. Aile sağlığı merkezleri, her ilçede bulunan sağlık kurumlarıdır. Bu merkezler, çevresinde yaşayanlara sağlık hizmeti verir. Aile sağlığı merkezlerinde, gelen hastaların muayenesi yapılır. Gerekirse hastalar daha büyük sağlık kurumları olan hastanelere yönlendirilir. Bebeklerin, çocukların, yaşlıların düzenli sağlık kontrolleri de toplum sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilir.

Yakın çevrenizdeki aile sağlığı merkezinin yerini biliyor musunuz?
Hasta olduğunuzda hangi meslekleri yapan kişiler size yardımcı olur?

Yazın top oynarken bacağım kırıldı. Babam, hemen beni hastaneye götürdü. Önce bir hemşire kontrollerimi yaptı. Sonra doktor geldi, bacağımı muayene etti. Sağlık görevlisinden bacağımın röntgenini çekmesini istedi. Çekilen röntgeni inceleyen doktor, hemşireyle beraber bacağımı alçıya aldı. Hastaneden çıkınca yakınlardaki eczaneye gittik. Eczacı, doktorun yazdığı reçeteye göre ilaçlarımı verdi. İlaçlarımı düzenli olarak kullandım. Doktorun söylediği tarihte kontrol için babamla hastaneye gittim. Ayağım iyileştiği için doktor alçıyı çıkardı.

Aile sağlık merkezleri gibi hastaneler ve eczaneler de insanlara sağlık hizmeti veren kurumlardır. Bu kurumlarda da sağlık çalışanları görev yaparlar.

Sağlık kurumlarının; doktor, hemşire, diş hekimi, ebe, eczacı gibi mesleklerden çalışanları vardır.

Gelecekte sağlıkla ilgili bir meslekte çalışmak ister misiniz?

Acil durum ekibi: Acil durumlarda hastaları taşır. Trafik kazalarında hastalara yardımcı olur.

Doktor: Hasta olduğumuz zaman bizi doktor muayene eder. Hastalığımızın ne olduğunu belirler. İyileşmemiz için gerekli olan ilaçları reçeteye yazar.

Hemşire: Hemşire, hastaların tedavisinde doktora yardımcı olur. Hastaların kontrollerini gerçekleştirir, doktora bilgi verir. Ayrıca aşı, iğne, yara temizliği ve bakımını gerçekleştirir. Hastaların tansiyonlarını ölçerim.

Tıbbi laborant: Tıbbi laborant, doktorların hastalığımızın ne olduğunu bulmak için istedikleri kontrolleri yapar.

Diş hekimi: Diş hekimi, dişlerimizin dişlerimizi kontrol eder. Diş sağlığı için düzenli olarak muayene olduğumuz doktor diş hekimidir. Dişlerimizin düzgün görünmesini, sağlıklı olmasını sağlar. Çürüyen dişlerimizi tedavi eder, gerekli ilaçları reçeteye yazar.

Eczacı: Eczacı, doktorların reçeteye yazdıkları ilaçları hazırlar. Bu ilaçları, doktorların belirlediği gibi kullanmamız için gerekli açıklamaları da yapar.

Aşağıda verilen cümleleri meslek isimlerinden uygun olanlarıyla eşleştiriniz.
doktor – hemşire – eczacı – diş – hekimi
Hastaların tedavisinde doktora yardımcı olurum. Aşılarınızı yaparım.
Doktorun verdiği reçetedeki ilaçları benden alırsınız.
Ağız ve diş sağlığınızla ilgilenirim.
Muayene eder, tedaviniz için ilaç yazarım.

Sağlık alanında hizmet veren kurumlar nelerdir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir