Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

Sağlığımız için çalışanlar kimlerdir?

Sağlığımız için çalışanlar kimlerdir?

Sağlığımız için çalışanlar kimlerdir?

Sağlıkla ilgili meslekler hangileridir?
Yakın çevrenizde sağlıkla ilgili hizmet veren hangi kurumlar var?

Ben, aile sağlığı merkezinde görev yapan bir doktorum. Aile sağlığı merkezleri, her ilçede bulunan sağlık kurumlarıdır. Bu merkezler, çevresinde yaşayanlara sağlık hizmeti verir. Aile sağlığı merkezlerinde, gelen hastaların muayenesi yapılır. Gerekirse hastalar daha büyük sağlık kurumları olan hastanelere yönlendirilir. Bebeklerin, çocukların, yaşlıların düzenli sağlık kontrolleri de toplum sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilir.

Yakın çevrenizdeki aile sağlığı merkezinin yerini biliyor musunuz?
Hasta olduğunuzda hangi meslekleri yapan kişiler size yardımcı olur?

Yazın top oynarken bacağım kırıldı. Babam, hemen beni hastaneye götürdü. Önce bir hemşire kontrollerimi yaptı. Sonra doktor geldi, bacağımı muayene etti. Sağlık görevlisinden bacağımın röntgenini çekmesini istedi. Çekilen röntgeni inceleyen doktor, hemşireyle beraber bacağımı alçıya aldı. Hastaneden çıkınca yakınlardaki eczaneye gittik. Eczacı, doktorun yazdığı reçeteye göre ilaçlarımı verdi. İlaçlarımı düzenli olarak kullandım. Doktorun söylediği tarihte kontrol için babamla hastaneye gittim. Ayağım iyileştiği için doktor alçıyı çıkardı.

Aile sağlık merkezleri gibi hastaneler ve eczaneler de insanlara sağlık hizmeti veren kurumlardır. Bu kurumlarda da sağlık çalışanları görev yaparlar.

Sağlık kurumlarının; doktor, hemşire, diş hekimi, ebe, eczacı gibi mesleklerden çalışanları vardır.

Gelecekte sağlıkla ilgili bir meslekte çalışmak ister misiniz?

Doktor: Hasta olduğumuz zaman bizi doktor muayene eder. Hastalığımızın ne olduğunu belirler. İyileşmemiz için gerekli olan ilaçları reçeteye yazar.

Hemşire: Hemşire, doktora yardımcı olur. Hastaların kontrollerini gerçekleştirir, doktora bilgi verir. Ayrıca aşı, iğne, yara temizliği ve bakımını gerçekleştirir.

Tıbbi laborant: Tıbbi laborant, doktorların hastalığımızın ne olduğunu bulmak için istedikleri kontrolleri yapar.

Diş hekimi: Diş hekimi, dişlerimizin sağlığı için düzenli olarak muayene olduğumuz doktordur. Dişlerimizin düzgün görünmesini, sağlıklı olmasını sağlar. Çürüyen dişlerimizi tedavi eder, gerekli ilaçları reçeteye yazar.

Eczacı: Eczacı, doktorların reçeteye yazdıkları ilaçları hazırlar. Bu ilaçları, doktorların belirlediği gibi kullanmamız için gerekli açıklamaları da yapar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.