Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mayıs 2021

Millî gün ve bayramlarımız nelerdir?

Millî gün ve bayramlarımız nelerdir?

Millî gün ve bayramlarımız nelerdir?

Milletimizin birlik ve beraberliği için son derece önemli, bizi bir arada tutan değerleri ifade eden özel günler vardır. Bu özel günlerden bazıları millî bayramlarımız ve millî günlerimizdir.

29 Ekim günü Cumhuriyet ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu bu tarih, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” olarak her yıl törenlerle kutlanmaktadır.

23 Nisan tarihinde, Mustafa Kemal’in liderliğinde Büyük Millet Meclisi açılmıştır. 23 Nisan günü, ülkemizde “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk, bu günü, çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.

19 Mayıs günü, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal, Samsun’a giderek Millî Mücadele’yi başlatmıştır. Bu önemli tarih, ülkemizde “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” olarak her yıl coşkuyla kutlanır. Atatürk bu günü, gençlere bayram olarak armağan etmiştir.

15 Temmuz gecesi yurdumuzu ele geçirmek isteyen hâinler tarafından ülkemizin bağımsızlığına karşı bir saldırı olmuştur. Milletimiz, bağımsızlığına sahip çıkarak hâin darbeyi durdurmuştur. 15 Temmuz günü ülkemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” olarak kutlanmaktadır. 15 Temmuz şehitlerinin anısına İstanbul’da bir anıt mezar yapılmıştır.

Mustafa Kemal önderliğinde Türk milleti, 30 Ağustos tarihinde, Millî Mücadele’yi zaferle sonuçlandırmıştır. 30 Ağustos günü, ülkemizde her yıl coşkuyla “30 Ağustos Zafer Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Millî gün ve bayramlar, her yıl coşkuyla kutlanır. Millî gün ve bayramlar; millî birlik ve beraberliğimizi güçlendirir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nda sınıflarımızı süsler; panolar hazırlarız. Şiir okuma, koro, halk oyunu gibi etkinlikler yaparız. Millî bayramlarımızı okullarda ve meydanlarda coşkuyla kutlarız. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’ne yönelik, her ders yılının ikinci haftası boyunca anma programları düzenleriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.