Millî gün ve bayramlarımız nelerdir?

Milli bayram Türk askeri

Millî gün ve bayramlarımız nelerdir?

Millî bayramlarda neler hissedersiniz?

Milletimizin birlik ve beraberliği için son derece önemli, bizi bir arada tutan değerleri ifade eden özel günler vardır. Bu özel günlerden bazıları millî bayramlarımız ve millî günlerimizdir.

29 Ekim günü Cumhuriyet ilan edildi. Böylece ülkemizin yönetim şekli değişmiştir. Bu nedenle her yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu bu tarihi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak her yıl törenlerle kutlarız.

23 Nisan Büyük Millet Meclisimizin kurulduğu ve ulusumuzun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. 23 Nisan tarihinde, Mustafa Kemal’in liderliğinde Büyük Millet Meclisi açılmıştır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızdır. 23 Nisan günü, ülkemizde “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk, bu günü, çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.

19 Mayıs günü, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal, Samsun’a giderek Millî Mücadele’yi başlatmıştır. Bu önemli tarih, ülkemizde “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” olarak her yıl coşkuyla kutlanır. Atatürk bu günü, gençlere bayram olarak armağan etmiştir.

15 Temmuz gecesi devletimize ve milletimize ihanet edilmiş, yurdumuzu ele geçirmek isteyen hâinler tarafından ülkemizin bağımsızlığına karşı bir saldırı olmuştur. Milletimiz, cesareti ve dik duruşuyla bağımsızlığına sahip çıkarak hâin darbe girişimini durdurmuştur. 15 Temmuz günü ülkemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” olarak kutlanmaktadır. 15 Temmuz şehitlerinin anısına İstanbul’da bir anıt mezar yapılmıştır.

Mustafa Kemal önderliğinde Türk milleti, 30 Ağustos tarihinde, Millî Mücadele’yi zaferle sonuçlandırmıştır. Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in yönettiği Büyük Taarruz’u ve kazanılan zaferi anmak için her yıl 30 Ağustos gününü “Zafer Bayramı” olarak kutlarız. 30 Ağustos günü, ülkemizde her yıl coşkuyla “30 Ağustos Zafer Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Bağımsızlığımıza kavuşmak için birçok savaş yaptık. Büyük zaferler ve başarılar kazanarak cumhuriyeti kurduk. Bu yüzden geçmişte milletçe yaşadığımız bu önemli günleri millî gün ve bayram olarak kutlarız.

Millî gün ve bayramlar, her yıl coşkuyla kutlanır. Millî gün ve bayramlar; millî birlik ve beraberliğimizi güçlendirir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nda sınıflarımızı süsler; panolar hazırlarız. Şiir okuma, koro, halk oyunu gibi etkinlikler yaparız. Millî bayramlarımızı okullarda ve meydanlarda coşkuyla kutlarız. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’ne yönelik, her ders yılının ikinci haftası boyunca anma programları düzenleriz.

Millî gün ve bayramlar ulusça kutladığımız birliğimizi ve beraberliğimizi arttıran özel günlerdir. Millî gün ve bayramlarda ortak sevinç, coşku ve gurur duyarız. Böyle günlerde evlerin balkonlarına bayraklar asarız, sınıfları süsleriz, okullarda törenler yaparız, şiirler okuruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimizi de bu bayramlarda gururla anarız. Böylece, bize emanet ettikleri vatanımızın değerini daha iyi anlarız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir