Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dini günler ve bayramlar nelerdir?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Dini günler ve bayramlar nelerdir?
Dini günler ve bayramlar nelerdir?

Dini günler ve bayramlar nelerdir?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı, dinî bayramlarımızdır. Öncelikle sizlere Ramazan Bayramı’ndan söz etmek istiyorum. Ramazan ayı boyunca oruç tutulur. Ramazan ayının sonunda üç günlük Ramazan Bayramı kutlanır. Bayram için şeker, çikolata, bayramlık kıyafetler alınır. Evde tatlılar hazırlanır. Bayramda akrabalar, komşular birbirine bayramlaşmaya gider. Ramazan Bayramı’nda yeni kıyafetler giymek, bayram harçlığı almak, şeker toplamak, akrabalarımı görmek beni mutlu eder. Bayram sabahı babamla, bayram namazına gitmek de heyecanla beklediğim olaylardandır.

Kurban Bayramı’nda da bayram öncesi alışverişe çıkılır. Bu bayramdaki en önemli alışveriş ise kurbanlık alışverişidir. Alınan kurban, uygun alanda kesilir. Kurban etinin bir kısmı, kurban kesemeyenlerle paylaşılır, bir kısmı da pişirilip komşularla, akrabalarla birlikte bayram boyunca yenir. Eş, dost, akraba birbirini ziyaret eder. İhtiyaç sahiplerine yardım edilir, çocuklar sevindirilir. Kurban Bayramı, dört gün sürer.

Ramazan ve Kurban bayramlarının yanında Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi, Mevlit Kandili, Aşure Günü gibi dinî günlerimiz vardır. Bu günlerde dualar okunur; kandil simidi, lokma, helva, aşure dağıtılır. İnsanlar bu günlerde birbirlerini arar, birbirlerine iyi dileklerini ve dualarını iletirler.

Dini günler ve bayramlar nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Gazeteciler Günü Nedir? Toplumda Yaygın Olan Bazı Batıl İnançlar ve hurafeler nelerdir? Elma akrostiş şiiri Trafikle ilgili temel kavramlar nelerdir? Karne akrostiş şiiri Kitap kalem defter okul günleri Dünya’mızın yüzeyinde hangi katmanlar vardır?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır