Dini günler ve bayramlar nelerdir?

Bayram hazırlık

Dini günler ve bayramlar nelerdir?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı, dinî bayramlarımızdır. Öncelikle sizlere Ramazan Bayramı’ndan söz etmek istiyorum. Ramazan ayı boyunca oruç tutulur. Ramazan ayının sonunda üç günlük Ramazan Bayramı kutlanır. Bayram için şeker, çikolata, bayramlık kıyafetler alınır. Evde tatlılar hazırlanır. Bayramda akrabalar, komşular birbirine bayramlaşmaya gider. Ramazan Bayramı’nda yeni kıyafetler giymek, bayram harçlığı almak, şeker toplamak, akrabalarımı görmek beni mutlu eder. Bayram sabahı babamla, bayram namazına gitmek de heyecanla beklediğim olaylardandır.

Kurban Bayramı’nda da bayram öncesi alışverişe çıkılır. Bu bayramdaki en önemli alışveriş ise kurbanlık alışverişidir. Alınan kurban, uygun alanda kesilir. Kurban etinin bir kısmı, kurban kesemeyenlerle paylaşılır, bir kısmı da pişirilip komşularla, akrabalarla birlikte bayram boyunca yenir. Eş, dost, akraba birbirini ziyaret eder. İhtiyaç sahiplerine yardım edilir, çocuklar sevindirilir. Kurban Bayramı, dört gün sürer.

Ramazan ve Kurban bayramlarının yanında Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi, Mevlit Kandili, Aşure Günü gibi dinî günlerimiz vardır. Bu günlerde dualar okunur; kandil simidi, lokma, helva, aşure dağıtılır. İnsanlar bu günlerde birbirlerini arar, birbirlerine iyi dileklerini ve dualarını iletirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir