Millî bayramlarımız hangileridir?

Milli Bayramlarımız

Millî bayramlarımız hangileridir?

Millî bayramlar; milletçe kutladığımız, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren önemli günlerdir.

Aşağıda, yıl içinde kutladığımız millî bayramların adı ve kutlandığı tarih verilmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı

19 Mayıs’ta Kurtuluş Savaşımız başladı. Türk milletinin Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği dayanışma
tüm dünyaya örnek oldu. Bu anlamlı günü, Atatürk gençlere bayram olarak armağan etti. Her yıl 19 Mayıs Atatürk‘ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyoruz.

23 Nisan’da Büyük Millet Meclisi açıldı. Kurtuluş Savaşı’nda alınacak olan kararlar bu mecliste alındı. Her yıl, 23 Nisan gününü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşı, 30 Ağustos tarihinde zaferle sonuçlanmıştır. 30 Ağustos gününü, Zafer Bayramı olarak milletçe kutluyoruz.

29 Ekim’de cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyetin ilan edildiği gün, bütün yurtta bayram yapıldı. Cumhuriyet Bayramı’nı, her yıl 29 Ekim’de coşkuyla kutluyoruz.

Ülkemiz, 15 Temmuz gecesinde vatanımıza göz diken hain kişiler tarafından bir saldırıya uğradı. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile milletimiz o gece sokağa çıkarak bu saldırının durdurulması için mücadele etti. Milletimizin bu fedakârlığı ile vatanımızı yıkmak isteyenlere engel olundu.

15 Temmuz gecesinde milletimiz, bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya yeniden duyurdu. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nde bağımsız olmanın gururunu milletçe coşku içinde kutluyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir