Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

Mevlid kandili nedir?

Peygamber efendimiz (sav) in doğum günü Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecelerdir.

Mevlid Kandili de insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Muhammed (sav) in doğumunu kutladığımız, O’nun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme zamanıdır.

Mevlid, “doğum zamanı” demektir. İslam’da Hz. Muhammed (sav) in doğum günü Sünnilerde Rebiul-evvel ayının 11.sinden 12.sine bağlayan gece, Şiilerde ise 17. günü Mevlid günü ve 17′ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir. Hicri takvim esasınca Ehl-i Beyt rivayetlerinde 17 Rebiülevvel ve Ehl-i Sünnet rivayetlerinde 12 Rebiülevvel olan Peygamber Efendimizin kutlu doğum gününün Müslümanların vahdet ve birliğine yardımcı olması için İmam Humeyni bu iki tarihi tek haftada toplayarak “vahdet haftası” ilan etmiştir.

Kandil günleri ne demektir?

Kandiller, sebep oldukları kutlu günlerden kaynaklanan ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatır. Kandil geceleri, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Kandil geceleri öze dönüş, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yöneliş, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırma zamanlarıdır. Geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatıdır. Nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.

Vahdet haftası nedir?

Hicri kameri 12 Rebiülevvel Ehl-i sünnet rivayetlerinde yüce İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sav) in kutlu veladet yıl dönümü ve vahdet haftasının başlangıcıdır.

Ehl-i sünnet müslümanlar 12 Rebiülevvel ve Şii müslümanlar ise 17 Rebiülevvel tarihini peygamber efendimizin kutlu doğum günü olarak kabul etmekteler.

İslam dünyasında vahdet’e vurgu yapan İslam İnkılabının kurucusu rahmetli imam Humeyni, tüm İslami grupların yakınlaşması ve vahdet içinde olmaları için 12 ila 17 Rebiülevvel tarihleri arasındaki günleri vahdet haftası olarak adlandırdı.

Bu hafta, tüm İslami grupların,  özellikle de günümüzün kargaşa ve çatışma şartlarında, bir bütün halinde, tüm ihtilaflardan uzak, vahdet içinde olmaları için büyük bir fırsattır.

Her ne kadar müslümanlar arasında mezhep ve görüş ayrılıkları olsa da hepsi tek din, tek kitap, tek kıble, ve tek peygambere itaat ayrıca, namaz, oruç, hac, zekat gibi önemli ibadetler konusunda da hem fikirdirler.

Yüce İslam peygamberi Hz. Muhammed (sav) in mübarek veladet yıl dönümü ve vahdet haftası tüm dünya müslümanlarına kutlu olsun. Mevlid Kandili bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin. Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza vesile olsun. Amin.

Mevlid kandili nedir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.