Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kroki nedir? Kroki ne işe yarar?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Kroki nedir? Kroki ne işe yarar?
Kroki nedir? Kroki ne işe yarar?

Kroki nedir? Kroki ne işe yarar?

Kroki Hangi Amaçla Kullanılır?

Bir yerin üstten kuş bakışı görüntüsünün kağıt üzerine küçültülerek kabataslak, başlıca özelliklerini yansıtacak biçimde çizilmesine, ölçeksiz hazırlanmış plan ve taslağına kroki denir. Kroki çizimi ölçüsüzdür. Kroki çiziminde cetvel ve gönye gibi araç gereçler de kullanılabilir.

Evimizi, okulumuzu, sınıfımızı ve yakın çevremizi kroki çizerek tarif ederiz. Kroki çizerken çevredeki caddeleri, sokakları ve önemli binaları belirtiriz. Sonra bu belirttiklerimizin kuş bakışı görüntülerini kağıt üzerine çizeriz. Böylece bulunduğumuz yerin veya adresimizin kolayca bulunmasını sağlarız. Kroki çizilen kâğıdın bir köşesine yön şeması koyabiliriz. Günlük hayatımızda krokiyi sıklıkla kullanırız.

Kroki nasıl çizilir?

Belirli özelliklere göre bir yerin görünüşünü küçülterek kâğıt üzerine çizersek o yerin krokisini çizmiş oluruz. Kroki, bir yere yukarıdan bakıyormuş gibi çizilir. Kroki çizerken kare, dikdörtgen, üçgen, daire gibi geometrik şekillerden ve cetvelden faydalanabiliriz. Krokiyi herhangi bir ölçü kullanmadan çizeriz.

Bir yerin kuş bakışı görünüşünün kâğıt üzerine kabaca çizimine kroki deriz.

Yakın çevremizi kâğıt üzerinde gösterebilmek için kroki ve plândan yararlanırız.

Okulumuzun, evimizin, sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin, kuş bakışı görüşünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine krokisinin çizilmesinde ev, sokak, cadde, hastane, cami, park, polis merkezi gibi yerleri değişik semboller kullanarak çizebiliriz.

Sınıfımızın krokisini çizerken sınıfımızda bulunan masaların, sıraların, perdelerin, dolapların, yazı tahtasının ve çöp kutusunun yerleri belirlenir. Bu eşyaların kuş bakışı görünüşlerini çizerken kare, dikdörtgen, üçgen, çember gibi geometrik şekiller, semboller ve çizgiler kullanabiliriz.

Kuş bakışı, yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmak demektir. Kroki, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır.

Krokiye ölçek konulmaz. Uzunluklar göz kararı ile belirtilir. Önemli yerler şematik olarak gösterilir. Krokinin çizildiği kâğıdın bir köşesine kuzey-güney doğrultusunu gösteren bir ok konulur.

Kroki ne işe yarar?

Sınıf krokisi

Kroki, bizlere günlük hayatımızda kolaylıklar sağlar. Mahallede evimizin yerini, okulumuzda sınıfımızın yerini ya da sınıfta sıramızın yerini tarif ederken krokiden yararlanabiliriz. Bunun yanında sinema ve tiyatro salonundaki görevliler de salonun krokisinden faydalanırlar. Krokiye bakarak bilet numaralarına göre izleyicilerden kimin nereye oturacağını da kolaylıkla bulurlar.

Kroki, okulumuzun çevresini, mahallemizi, köyümüzü tanımada yardımcı olur. Ayrıca aradığımız bir adresi bulmak için de krokiden yararlanırız. Bir arkadaşımıza evimizin yerini basit bir kroki çizerek tarif edebiliriz. Sınıfımızın, okul bahçesinin, odamızın ve sokağımızın durumunu da kroki ile gösterebiliriz.

Okulun ve sınıfın krokisini çizebiliriz.

Harita ve krokileri okuyabiliriz. Böylece aradığımız yeri kolayca bulabiliriz.

Zamanı ve mekânı doğru algılama becerilerimizi geliştirmeye çalışmalıyız.

Uçağa binen Temel, yanındaki yolcuya:
— Buradan bakınca, insanlar karınca gibi gözüküyor.
— Beyefendi! demiş diğer yolcu. O gördükleriniz gerçekten karınca… Çünkü uçak henüz kalkmadı.

Pencereden aşağıya baktığımızda bahçede veya sokakta gördüklerimizin üstten görünüşünü defterimize çizebiliriz. Yaptığımız bu çizim bir krokidir. Kroki, baktığımız yerin o anki durumunun üstten görünen şeklidir.

Okulun bulunduğu yerin (okulun, okulun bahçesinin ve dört yanındaki bitişik yerlerin) krokisini çizebiliriz. Çizimlerimizde geometrik (kare, dikdörtgen, üçgen vb.) şekilleri cetvel ve gönye yardımıyla yapabiliriz. Kroki üzerinde okulu, bahçeyi, bahçedeki ağaçları gösterebiliriz. Okul binasını, oyun alanını, varsa spor sahasını yer ve konum ifadelerini kullanarak yazabiliriz.

Okul krokisi

Sınıf krokisi

Kroki nedir? Kroki ne işe yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Anonim06 Kasım 2018

Kroki bir kuş bakışı ile bakılır ve kroki ölçüsüz çizilir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Öğretmenim, Canım benim. Seni ben pek … Temel Fıkraları İletişim daireleri etkinlik ve oyun Cirit atarız obada Gelişmiş bir toplumu oluşturan insanların özellikleri nelerdir? Yedi otuz’da işe başlayan Yılmaz, işten 18:15 ‘te çıkmıştır. Buna göre Yılmaz’ın işte çalıştığı süre ne kadardır?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır