Kroki Nedir?

Kroki nedir ve ne işe yarar?

Kroki nedir?

Pencereden aşağıya baktığımızda bahçede veya sokakta gördüklerimizin üstten görünüşünü defterimize çizebiliriz. Yaptığımız bu çizim bir krokidir. Kroki, baktığımız yerin o anki durumunun üstten görünen şeklidir.

Kroki, bir yerin, sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin (bir binanın konumu, bir sokak yada mahalle vb.), üstten kuş bakışı görüşünün küçültülerek, başlıca özelliklerini yansıtacak biçimde, kabataslak, ölçüsüz olarak düzlem üzerine çizilmesine, ölçeksiz hazırlanmış plan ve taslağına kroki denir.

Harita ve planların ölçeksiz olarak çizilmesidir. Bir yerin kuşbakışı görünüşünün kabataslak küçültülerek kağıt üzerine çizilmesidir. Kroki çizilirken yönlere dikkat edilir. Ölçek yoktur. Krokide herkes tarafından bilinen cadde, sokak ve önemli yapılar belirtilir.

Bir nesne ya da yerin başlıca özelliklerini yansıtacak biçimdeki kuş bakışı görünüşün kağıt üzerine çizimidir. Bir adresi tarif etmek için çizilen kroki, adresi bulmayı kolaylaştıran basit bir çizimdir. Kroki çizimlerinde; önemli yollar ve cadde ile sokaklar gösterilir. Kroki günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimlerdir.

Yakın çevremizi kâğıt üzerinde gösterebilmek için kroki ve plândan yararlanırız.

Kuş bakışı, yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmak demektir. Kroki, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır.

Krokiye ölçek konulmaz. Uzunluklar göz kararı ile belirtilir. Önemli yerler şematik olarak gösterilir. Krokinin çizildiği kâğıdın bir köşesine kuzey-güney doğrultusunu gösteren bir ok konulur.

Kroki nasıl çizilir?

Belirli özelliklere göre bir yerin görünüşünü küçülterek kâğıt üzerine çizersek o yerin krokisini çizmiş oluruz. Kroki, bir yere yukarıdan bakıyormuş gibi çizilir. Krokiyi herhangi bir ölçü kullanmadan çizeriz. Kroki çizerken uzunluklar göz kararı ile belirtilir. Önemli yerler şematik olarak gösterilir. Krokinin çizildiği kâğıdın bir köşesine kuzey-güney doğrultusunu gösteren bir ok konulur.

Okulun, okulun bahçesinin ve dört yanındaki bitişik yerlerin, evimizin, sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin, kuş bakışı görüşünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine krokisinin çizilmesinde ev, sokak, cadde, hastane, cami, park, polis merkezi gibi yerleri değişik semboller kullanarak çizebiliriz. Kroki çizerken geometrik (kare, dikdörtgen, üçgen vb.) şekilleri cetvel ve gönye yardımıyla yapabiliriz. Kroki üzerinde okulu, bahçeyi, bahçedeki ağaçları gösterebiliriz. Okul binasını, oyun alanını, varsa spor sahasını yer ve konum ifadelerini kullanarak yazabiliriz.

Kuş bakışı, yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmak demektir. Kroki, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır.

Sınıfımızın krokisini çizerken sınıfımızda bulunan masaların, sıraların, perdelerin, dolapların, yazı tahtasının ve çöp kutusunun yerleri belirlenir.

Kroki ne işe yarar?

Yakın çevremizi kâğıt üzerinde gösterebilmek için kroki ve plândan yararlanırız.

Kroki, bizlere günlük hayatımızda kolaylıklar sağlar. Mahallede evimizin yerini, okulumuzda sınıfımızın yerini ya da sınıfta sıramızın yerini tarif ederken krokiden yararlanabiliriz. Bunun yanında sinema ve tiyatro salonundaki görevliler de salonun krokisinden faydalanırlar. Krokiye bakarak bilet numaralarına göre izleyicilerden kimin nereye oturacağını da kolaylıkla bulurlar.

Kroki, okulumuzun çevresini, mahallemizi, köyümüzü tanımada yardımcı olur. Ayrıca aradığımız bir adresi bulmak için de krokiden yararlanırız. Bir arkadaşımıza evimizin yerini basit bir kroki çizerek tarif edebiliriz. Sınıfımızın, okul bahçesinin, odamızın ve sokağımızın durumunu da kroki ile gösterebiliriz.

Evimizi, okulumuzu, sınıfımızı ve yakın çevremizi kroki çizerek tarif ederiz. Kroki çizerken çevredeki caddeleri, sokakları ve önemli binaları belirtiriz. Sonra bu belirttiklerimizin kuş bakışı görüntülerini kağıt üzerine çizeriz. Böylece bulunduğumuz yerin veya adresimizin kolayca bulunmasını sağlarız. Kroki çizilen kâğıdın bir köşesine yön şeması koyabiliriz. Günlük hayatımızda krokiyi sıklıkla kullanırız.

Okulun ve sınıfın krokisini çizebiliriz.

Harita ve krokileri okuyabiliriz. Böylece aradığımız yeri kolayca bulabiliriz.

Zamanı ve mekânı doğru algılama becerilerimizi geliştirmeye çalışmalıyız.

Kroki ile ilgili bir fıkra

Uçağa binen Temel, yanındaki yolcuya:
— Buradan bakınca, insanlar karınca gibi gözüküyor.
— Beyefendi! demiş diğer yolcu. O gördükleriniz gerçekten karınca… Çünkü uçak henüz kalkmadı.

Okulunuzun krokisini çiziniz, krokinizde sınıfınızın yerini gösteriniz.

Ahmet’in evi, sekizinci katta. Ahmet, evlerinin penceresinden aşağıdaki ağaçlara bakıyor. Aynı ağaçlara bu kez aşağıya inip bakıyor. Her iki yerden baktığında ağaçları farklı gördüğünü söylüyor.

Yüksek bir yerden bakıldığında binaların yalnız çatıları, ağaçların üst kısımları görülür. Bir yere yüksekten bakmaya kuş bakışı denir. Bir yerin kuş bakışı görünüşünün kâğıt üzerine kabataslak ve ölçüsüz çizilmesine kroki adı verilir.

Yüksekten baktığımızda her şeyin üst kısımlarını görürüz. Bunları kâğıda, geometrik şekiller hâlinde çizeriz.

Hafta sonu Nil’in sınıfında veli toplantısı yapılacaktı. Nil, annesine okulunun krokisini çizdi. Bu krokide sınıflarının, öğretmenler odasının yerini gösterdi. Ayrıca bir kâğıda sınıfının krokisini de çizdi, oturduğu yeri işaretledi. Annesi okula gittiğinde Nil’in sınıfını kroki sayesinde çok kolay buldu.

Aşağıda, Nil’in sınıfının resmi ve Nil’in çizdiği kroki verilmiştir.

Nil, krokide sınıftaki eşyaları kare, dikdörtgen ve çember şeklinde göstermiştir. Okulumuzun çevresini gösteren bir kroki de çizebiliriz. Bu krokide okulumuzun çevresindeki cadde, sokak, ev ve belirli yapıları gösteririz.

Kroki nedir? Krokinin, bir yerin kuş bakışı çizimidir.
Kroki nasıl çizilir? Krokiyi, kabataslak ve ölçüsüz çizerim.
Kroki çizerken nelerden faydalanabilirim? Krokiyi çizerken geometrik şekillerden yararlanırım.

You may also like...

1 Response

  1. Anonim dedi ki:

    Kroki bir kuş bakışı ile bakılır ve kroki ölçüsüz çizilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir