10 Kasım konuşması

Anıtkabir Ankara 10 Kasım Atatürk

10 Kasım konuşması

“Benim tutkularım var, hem de pek büyükleri; fakat bu tutkular, yüksek mevkiler elde etmek veya büyük paralar elde etmek gibi maddî isteklerin tatminiyle ilgili bulunmuyor. Ben bu tutkularımın gerçekleşmesini, vatanıma büyük yararları dokunacak, bana da başarıyla yerine getirilmiş bir görevin iç rahatlığını verecek büyük bir düşüncenin başarısında arıyorum.. Bütün hayatımın ilkesi, bu olmuştur. Ona çok genç yaşımda sahip oldum ve son nefesime kadar da onu koruyacağım.”

12 ocak 1914 yılında Madame Corinne’e Sofya’dan gönderdiği mektubunda böyle yazıyordu Atatürk.
Henüz 1914 yılında 33 yaşında genç bir subayken böylesi yüce tutkularından bahsediyordu. O, tutkularına hayal kattı. Ömrünü bu hayale adadı. İnandı, düşündü, savaştı ve kazandı.

Yılmadı, yorulmadı, sarsılmadı. Mutluydu. Çünkü başarmıştı.

Çöken bir imparatorluğun küllerinden genç ve dinamik bir cumhuriyet ateşi yakmayı başardı. Ezik, çaresiz, yoksul bir halktan hem millet hem de ordu yarattı.

Yenilmez denen emperyalistler, ülkemizi işgal edip onurumuzu ayaklar altına almaya yeltenen işgalcilere karşı direnişi başlatıp, ulusumuzun bağımsızlığı için yılmadan savaşarak, savaşın kartalı, barışın güvercini olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Hürriyetsizliğin, parasızlığın, sanayisizliğin, bağımlılığın zincirlerini kırmamıza önderlik ve özendiricilik etti.

57 yıl gibi kısa sayılabilecek bir ömre Çanakkale Zaferini de, Milli Mücadeleyi de kazanıp bağımsız devlet kurma zaferini de, bu devleti cumhuriyet olarak biçimlendirme zaferini de, siyasi bağımsızlığı ekonomik bağımsızlıkla tamamlama zaferini de yerleştirdi.

Biz Atatürk’ü bunun için seviyoruz. Biz Atatürk’ü bunun için sayıyoruz ve biz Atatürk’ü bunun için özlüyoruz.

Bizim sevgimiz samimi, bizim saygımız derinden ta derinden ve aklın gereğidir.

Şimdi  huzurundayız Atam.. Daha ileri taşımak için senden aldığımız emaneti, manevi mirasçın olmak için kabul ederek aklın ve ilmin rehberliğini, senin gözlerinle görebilmek için cumhuriyeti. Yalnız burada değil, vatanın her karış toprağında, dünya döndükçe hayalin yaşayacak. Modern Türkiye Cumhuriyeti senin ilkelerinle aydınlanacak. Sen gözlerini kapatsan da, milletin ufka senin gözlerinle bakacak.

Vatan sana minnettardır. Ruhun şad olsun…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir