Kehribar nedir ve faydaları nelerdir?

Kehribar nedir ve faydaları nelerdir?

Kehribar nedir ve faydaları nelerdir?

Reçine taşı nedir?

Amber taşı nedir?

Aslında bir ağacın fosilleşmiş reçinesi olan kehribar, amber taşı olarak da bilinir. Birbirinden farklı doğal renkleriyle, günümüzde genel olarak süs eşyası ve daha çok tesbih yapımında kullanılan bu taş, tarihte şifa amaçlı fayda sağlanması amacıyla da kullanılmıştır. Saydam yapıda ve oldukça kırılgan olan kehribar, kırmızıdan açık sarıya kadar birçok renkte olabilmektedir. Kehribar taşı yüksek ısıya maruz kaldığında yumuşamakta ve etrafa reçine kokusu yaymaktadır.

Kehribara yapışmış fosil böcekler, diğer taşlarda görülmeyen özelliklerden biridir. Süs eşyalarında kullanılan taşın içinde böcek, çiçek ve yaprak kalıntıları hiçbir bozulmaya maruz kalmadan günümüze kadar mumyalanmıştır.

Yapı itibariyle saydamlık, ultra yumuşaklık ve hafiflik, kehribarın özelliklerinden bazılarıdır. Bileşiminde oksijen, hidrojen ve karbon bulunan kehribar genel anlamda şifalı doğal taş olarak bilinmektedir. Takı ve aksesuar yapımında sıkça kullanılan amber taşı, sağlık açısından pek çok hastalığı iyileştirici etkiye sahiptir.

Amber taşının çeşitli malzemelerle sürtüştüğünde kıvılcım çıkarttığı görülmüş ve bu özelliğinden dolayı eski yıllarda kehribar ismi elektrik anlamında kullanılmıştır.

Kehribar taşının faydaları nelerdir?

Negatif enerjinin insan vücudundan atılmasına yardımcı olan amber taşı, romatizmal ağrıların ve alerjik belirtilerin azalmasında oldukça etkili bir özelliğe sahiptir.

Vücudun birçok noktası için şifa kaynağı niteliğindeki bu taş, özellikle ruh sağlığı açısından gereklidir. Görsel olarak şık bir taş olması nedeniyle evlerde ve yaşamsal mekanlarda süs eşyası olarak da kullanılabilmektedir. Kehribarın sağlığa olan faydalarının bilincinde olan kişiler daha çok takı ve aksesuar olarak üzerinde taşımayı tercih etmektedir.

Yaşam için insana gerekli olan pozitif enerjiyi sağladığı düşünülen amber taşı, birçok kişinin yanından ayırmadığı en değerli aksesuarlarından biridir. Geçmişte birçok medeniyetin faydalarını keşfettiği ve oldukça etkili bir şifa kaynağı olarak yararlandığı kehribar taşının, olumsuz hiçbir yan etkisi de yoktur.

Ticarette, alışverişte ve kazanç sağlamada bereketin simgesi olarak nitelendirilen amber taşı geçmiş yıllardan beri pek çok kişinin para kasasında yer almakta, karar vermesi zor olan konularda insana cesaret ve odaklanabilme yeteneği kazandırarak aklın ve hafızanın daha da güçlü olmasına da katkı sağlamaktadır.

Yaşamdan tat alabilmek ve hayatın güzel yönlerini fark edebilmek için çoğu zaman amber taşının olumlu enerjisine ihtiyaç duyulmakta, takıntıları olan kişilerin rahatlamasına ve takıntılarından kurtulmalarına yardımcı olması için, kötü bakışlardan ve nazardan insanı koruyucu etkisi için kehribar taşının şifa yüklü enerjisinden faydalanılmaktadır.

Özellikle tespih yapımında oldukça sık bir şekilde kullanılan ve oldukça değerli bir taş olan kehribarın bazen sahteleri üretilebilmektedir. Gerçek kehribar taşı, yakıldığında etrafa çam kokusu yayar. Bunun asıl nedeni ise, kehribarın kozalaklı ağaçların reçinelerinden meydana gelmesidir.

Kehribar nedir ve faydaları nelerdir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir