Kanser Düşmanı Besinler Nelerdir?

kanser düşmanı besinler

Kanser Düşmanı Besinler Nelerdir?

Kanser Düşmanı Besinler

Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, en tehlikeli hastalıkların başında gelmektedir. Belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.

Yetişkinliğe adım attığı yaşlardan itibaren sofrasında yüksek lif içeren gıdalar ile sebze ve meyveye yer veren kadınların meme kanserine yakalanma oranı daha az.

Zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebzelerin ağırlıklı olarak tüketildiği Akdeniz mutfağına yer veren erkeklerin, prostat kanserine yakalandıklarında iyileşme oranlarının diğer gıdaları tüketenlere oranla çok daha yüksek. Akdeniz mutfağı ile beslenenlerin mide kanserine yakalanma riskleri diğer grublara oranla daha az.

Kahve de kansere karşı koruyucu. Günde bir miktar kahve içenlerin kolon kanserine yakalanma riskleri içmeyenlere oranla daha az. Kahve tiryakisi kadınların meme kanseri olma ihtimalleri, kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında çok daha düşük seviyelerde.

Kansere karşı bir diğer koruyucu besin de doymamış yağlar. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi soğuk denizlerde yaşayan balıklarının ‘omega 3’ açısından çok zengin ve kanseri önlemede etkili.

Soğuk deniz balıklarının yanı sıra zeytinyağı ve fındık, ceviz, badem gurubundaki kuru yemişler de zengin omega 3 kaynağı besinlerdir ve kanseri önlemede son derece yararlı olmaktadırlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir