Gürültülü ve düzenli seslerin farkı nedir?

Düzensiz seslerin zararları nelerdir?

Gürültülü ve düzenli seslerin farkı nedir?

Gürültülü ve düzenli sesleri birbirinden ayırt edebilmeliyiz.

Duygu, düşünce ve izlenimlerimizi drama, tiyatro, müzikli oyun, kukla vb. yollarla sunabiliriz.

Pazar yeri, yoğun trafik, stad, bir konser vb. durumlar çok gürültülü ortamlardır.

Müzikte sesler uyum ve düzen içinde bir aradadır. Müziğin oluşabilmesi için seslerin rastgele değil belirli kurallar dâhilinde ve estetik bir anlayışla bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle düzenli ses kavramı müziği işaret etmektedir.

Pazar yerleri, yoğun trafik, taraftar dolu stad ve bir konser anı, vb. yerlerin özelliklerini düşünecek olursak aklımızda düzensiz sesler ve gürültüden başka bir şey gelmez.

Gürültülü ortamların olduğu yerlerde hissettiğimiz duygular ile daha sessiz ve sakin ortamlarda dinlediğimiz veya seslendirdiğimiz müziklerin bizde uyandırdığı hisleri karşılaştıracak olursak birbirinden çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Gürültülü ortamlarda ve düzensiz seslerin birbirine karıştığı durumlarda bizde bir kaygı, tedirginlik, telaş, stres, gerilim belirir ve huzursuz, mutsuz oluruz. Bir an önce o ortamı terk etmek isteriz. Daha sessiz ve sakin ortamlarda dinlediğimiz veya seslendirdiğimiz müzikler ise bizde bir tatlı heyecan, neşe ve sevinç, bize haz veren hisler belirir, yaşadığımız hislerin devam etmesini isteriz. Aralarında ne büyük farklar olduğu apaçık ortada. Gürültünün ve gürültülü yerlerdeki karmaşanın aksine müzikteki seslerin bir aradaki uyumu duygularımızı olumlu yönde etkilemektedir.

Seslerin belirli bir uyum, düzen ve kurala göre bir araya gelmesi ile müzik oluşur aksi durumlarda yani rastgele seslerden oluşacak bir ortamda ise ancak gürültü oluşur.

Çevremizde gürültülü yerler nerelerdir? Trafik, stadlar, konser alanları, vb.

Çevremizde düzenli sesleri nerede duyabiliriz? Bir müzik gösterisinde, bir müzik eserinin seslendirilişinde, vs.

Pazar Yeri şarkısı

Düzensiz seslerin zararları nelerdir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir