İyi bir okulun özellikleri nelerdir?

okul

İyi bir okulun özellikleri nelerdir?

İyi bir okul nasıl olur?

İyi bir okulun özellikleri nelerdir?

İyi bir okulun özellikleri nasıl olmalıdır?

İyi bir okulda yönetici ve öğretmenler nitelikli olur, ahenk içerisinde çalışırlar.

İyi bir okul, eğitim süreçlerini ölçer. Öğrenciler arasında bireysel farklılıklar farklılıkları önemser ve farklılaştırılmış eğitim yöntem ve uygulamaları ile her öğrencinin ilgi alanına uygun eğitim ortamı sunar, geliştirilmesi gereken yönleri bulup çıkarır.

İyi bir okul, eğitim teknolojilerini bilen, araştıran eğitimcileri bünyesinde tutar. Eğitim teknolojileri ile defter, kitap, dijital içerikten oluşan bir öğrenme ortamı oluşturur.

İyi bir okul, çalışanlarının kendilerini geliştirmesi için çaba harcar. En büyük yatırımı kendi çalışanlarına yapar. Eğitimlere ve okul dışı deneyimlere çok önem verir. Hem çalışanlarını güncel tutar hem de çalışanların kendileri için önemli olduğu mesajını iletir.

İyi bir okul işe alım sürecinde standartlarını yüksek tutar. Adayların kriterlere uygun olması ve deneyimlerinin istenilen seviyede olması önemlidir. Ücret politikası ve özlük haklarına önem verir. Adayları çetin bir mülakat süreci bekler. Bilirler ki, yetenek yeteneği çeker.

İyi bir okul, öğrencilerin kendini ifade etmesine olanak tanır, kendi tasarımlarını ortaya çıkarmalarını sağlar, kendi romanlarını yazmaya ve kendi ürünlerini ortaya çıkarmaya zemin hazırlayan zengin bir sunar.

İyi bir okulda öğretmenler, bazen lider, bazen rehber, bazen katılımcı rolündedir.

İyi bir okul öğretmenlerinin ve yöneticilerinin risk almasına izin verir ve risk almaya cesaret edebilenlere saygı duyar. Ayrıca, risk alıp başarısız olanları bu sebeple harcamaz. Çünkü, risk alabilmek zordur ve okullarda oluşturulan rekabet ortamında ihtiyacı olan yaratıcılığı arttırır.

İyi bir okul performans bazlı çalışmayı benimser. Hak edilen ücret ve terfiler, gerçekten de iyi performans gösteren, çalışkan, yetenekli olanlara verilir. Her okulda olduğu gibi, iyi okullara girebilmek için de tanıdıklar veya bitirilen üniversite etkili olabilir. Ancak, iyi okullarda kapıdan içeri girdikten sonra artık önemli olan yöneticilerle olan iyi ilişkiler değil çalışanların performansıdır.

İyi bir okul nasıl olmalıdır?

Bilişim sınıfı olan
Çeşitliliğe sahip kantini bulunan
Çevre düzenlemesi yapılmış olan (etrafı çevrili, yeşillendirilmiş ve bunların koruma altına alındığı)
Çevresinde aşırı trafik yoğunluğu olmayan
Ekip olabilmeyi başarmış öğretmen kadrosuna sahip olan
Gençlerin dünyalarını yakından izleyen, yakın iletişim ve etkileşim içinde olan
Hava kirliliğinin çok olduğu bir bölgenin olmadığı
Her sınıfında projeksiyon cihazı olan
İkili eğitim yapmayan (tam gün eğitim yapan)
Isıtma sistemi problemi olmayan
İlgili veli profili olan
Memuru bulunan
Sınıflarında aşırı kalabalık öğrencisi olmayan ya da tam tersi sınıflarında öğrenci sayısı çok az olmayan
Sorunlu kanalizasyon sistemi olmayan
Spor salonu bulunan
Taşımalı eğitim yapmayan
Tecrübeli idareci kadrosuna sahip olan
Ulaşım sorunu olmayan
Yeterli dersliğe sahip olan
Yeterli hizmetli sayısına sahip olan bir okul her öğrencinin ve öğretmenin hayalindeki okuldur.

Bahçesinde botanik bitki örtüsü, hayvanat bahçesi, yüzme havuzu, tiyatro, konferans salonları, spor salonu, masa tenisi alanı, satranç odası, kantin, kafeterya, her öğretmenin ayrı odası olan bir okul her öğrencinin ve öğretmenin hayalindeki okuldur.

Okul fiziki yönden, bakımlı, boyalı, sınıflar geniş, bütün çalışma alanları mevcut olmalı. Bahçesi geniş, yeşili olan trafik gürültüsünden uzak vs. Fiziki yapı önemli ancak öğretmen ve öğrencilerin mutlu olduğu okul olması daha da önemli. İnsan okulunu seviyorsa daha çok çalışır, daha verimli ve üretken olur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir