İnsan vücudunun temel bölümleri nelerdir?

İnsan vücudunun temel bölümleri nelerdir?

İnsan vücudunun temel bölümleri nelerdir?

Vücudumuzun bölümlerini tanıyarak, kendimizin ve arkadaşlarımızın vücudunun değerli olduğunu kabul etmeliyiz. 

İnsan vücudunun temel bölümleri (baş, gövde, kollar ve bacaklar) 

Fiziksel özelliklerimizin, görüntümüzün dışında, boşlukta yer kaplayan bir bedenimiz vardır, buna vücut da denilir. Vücudumuz işlevlerine göre baş, gövde, kollar ve bacaklar olmak üzere üç bölüme ayrılır. Başımızda göz, kulak, dil, burun gibi duyu organlarımız bulunur. Gövdemiz, iç organlarımızı (kalp, akciğer, mide) içinde taşıyan, koruyan bölümdür. Kollar ve bacaklar ile hareket eder, iş yapabiliriz.  

Vücudumuzun niçin değerlidir? Herhangi bir organımız zarar gördüğünde, arkadaşlarımızdan biri hastalandığında, yaralandığında ya da bir şekilde canı acıdığında üzülürüz. Bu nedenle kendi vücudumuzun ve arkadaşlarımızın vücutları değerlidir ve sağlığımızı korumak çok önemlidir.  

Kendimizi tanımak ve kişisel gelişimimizi izlemek sağlıklı yaşam bakımından önemlidir. Bunun için belirli aralıklarla boyumuzu, kilomuzu not etmeli, vücudumuzda farklı bir durum gördüğümüzde aile büyüklerimize bildirmeliyiz.  

Okulda sıklıkla rastlanan ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecek davranışlar nelerdir? 

Sınıfa girerken arkadaşını iteklemek, merdivenlerden koşarak inmek, sınıfta top oynamak vb. 

Bu yanlış davranışların birinden kendimizi ya da arkadaşlarımızdan birinin zarar gördüğünü düşünelim. Bu durumda neler hissederiz? Tabii ki üzülürüz, okuldan geri kalırız, yaşam düzenimiz bozulur. Bu nedenle sadece kendi vücudumuzun değil arkadaşlarımızın da vücutlarının da değerli olduğunu bilmeliyiz. 

Baş, gövde, kol ve bacaklarımız vücudumuzu oluşturan bölümlerdir. Bu bölümler ne işe yarar? Bu bölümler organlarımızı koruma görevi yapar. 

Kulaklar, ağız, burun ve gözler hangi bölümde yer alır?  

Bedeninin bölümleri (baş, gövde, kollar ve bacaklar) 

Bu bölümlerde yer alan organlar (başta ağız, burun, göz, kulak; gövdede kalp, akciğer ve mide; kollar ve bacaklarda eller, ayaklar, parmaklar) 

Vücudumuz niçin değerlidir? Vücudumuz hayatta kalabilmemiz ve yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için birinci derecede önemlidir. Sağlıklı, tam ve yorgun olmayan bir vücut ile işlerimizi yapabilir, hayattan zevk alabiliriz. Eğer vücudumuzun değerini bilmez, organlarımızın herhangi birini yorar, yıpratır ya da ihmal edersek sağlıklı bir ömür sürdüremeyiz, işlerimizi tam yapamaz, sevdiklerimizle kaliteli ve mutlu bir yaşam sürdüremeyiz. Bu nedenlerden dolayı vücudumuzun bölümlerinin işlevlerini yerine getirmesi ve sağlıklı olması gerekmektedir. 

Hangi davranışlarınızla arkadaşlarınızın yaralanmasına, vücutlarının zarar görmesine neden olabilirsiniz? Onların canı acıdığında neler hissedersiniz? Başta kendi sağlığımıza önem vermez isek bundan arkadaşlarımız da rahatsız olur. Arkadaşlarımızın vücutlarına zarar gelmemesi için biz de dikkatli olmalıyız. Oyun oynarken, yolda yürürken, koşarken, eğlenirken düşme ve yaralanmalara karşı tedbirli olmalıyız. Bizim canımız yandığında nasıl üzülüyorsak arkadaşlarımızın vücut sağlığı bozulduğunda da aynı şekilde üzülür, huzursuz oluruz. Oyunlar oynayamayız, birlikte eğlenceli vakitler geçiremeyiz. 

Kendi vücudunuzu tanıyor musunuz? Kendinizi gözlemleyiniz, gelişmenizi izleyiniz. Belirli aralıklarla boyunuzu ve kilonuzu ölçünüz. Sağlıklı gelişen vücudunuzun herhangi bir yeri zarar gördüğünde boyumuzun uzaması ve kilomuzun artması normal halinden çıkar. Ya zayıf kalırız ya kısa kalırız. Vücut direncimiz düşer. Hastalıklara karşı savunmasız oluruz. Vücudumuza saygı göstermeliyiz ve sağlığımızı korumalıyız. 

  1. Görmemizi, duymamızı, koklamamızı, tat almamızı sağlayan organlar vücudumuzun hangi

Bölümündedir? Görmemizi sağlayan göz, duymamızı sağlayan kulak, tat almamızı sağlaya dil vücudumuzun baş bölümündedir. 

  1. Gövdemizin görevi nedir?Gövdemiz kalp, akciğer, vs. Organlarımızı koruyan bölümdür.
  2. Yürürken ve koşarken vücudumuzun hangi bölümünü kullanırız? Yürürken ve koşarken vücudumuzun kollar ve bacaklar bölümünü kullanırız. 
  3. Vücudumuzun sağlıklı olması niçin gereklidir? Sağlıklı, tam ve yorgun olmayan bir vücut ile işlerimizi yapabilir, hayattan zevk alabiliriz.

İnsan vücudunun temel bölümleri nelerdir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir