Okulda sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Okulda sağlık panosu Okulda sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Okulda sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Sağlığımızı korumak niçin önemlidir?

Temizlik, beslenme, adres-telefon bilme, yardım isteme, vb. Günlük yaşam becerilerimizi geliştirmek için eğitimlerden, öğretilerden çok iyi faydalanmalıyız ve bu becerileri yaşam faaliyetlerimizde gerekli yerlerde uygulamalıyız. 

Sağlıklı olmak her bireyin öz sorumluluğudur. 

Sağlığımızı koruma becerisini geliştirmek de güvenlik ve korunmayı sağlama sorumluluğumuzdadır. 

Öksürme hangi durumlarda meydana gelir? Çok terli hâldeyken kapısı ve pencereleri açık bir yerde oturursanız, yatarsanız sağlığınızı koruma sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz. 

 Sağlığımızı Nasıl Koruruz? 

Okulda sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Ellerimizi sık sık yıkayalım.

Açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmesi doğru mudur? Böyle bir beslenme sonucunda hangi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz? Açıkta satılan yiyecekler tüketilmesi doğru değildir. Böyle bir beslenme sonucunda birçok sorunla karşı karşıya kalırız. Çünkü açıkta satılan yiyeceklerin üzerine toz, vb. mikroplar konar. Yol kenarından geçenlerin ayak tozları, rüzgâr ile gelen çeşitli tozlar, bu yiyecekleri denemek için dokunmuş birçok insan eli vasıtası ile çok çeşitli mikrop kapmış ve vücudumuzu değişik hastalıklarla baş başa bırakmış oluruz. Bu nedenlerden dolayı açıkta satılan yiyecekleri almamalı ve yememeliyiz.

Çöpleri çöp kutusuna atmalıyız. Teneffüslerde sınıfı havalandırmalıyız.

Hastalanınca maske takalım.

Oyunlardan sonra niçin elimizi yüzümüzü yıkamamız gerekir? Oyunlardan sonra elimizi yüzümüzü yıkamamız gerekir. Çünkü oyun oynadığımız yerler ve oyuncaklar yeteri kadar temiz ve hijyenik değil. Bu yüzden mikrop kapabilir ve hasta olabiliriz.Eğer oyunlardan sonra elimizi yüzümüzü yıkamaz isek mikroplar elimizden ve yüzümüzden ağız, burun, vb. temas yolu ile ya da yediklerimiz vasıtasıyla vücudumuza girer ve bizi hasta eder.

Terliyken soğuk su içmemeliyiz.

Tuvaletimizi temiz kullanalım. Tuvaletten sonra ellerimizi yıkarken niçin sabun kullanmalıyız? Tuvaletten sonra ellerimizi yıkarken sabun kullanmalıyız. Çünkü tuvalete birçok kişi girip çıkıyor, tuvaletini yapıyor. Biz de tuvalet temizliği yaparken hem kendi tuvaletimizden hem de başkalarının bulaştırdığı kapı kolu, musluk vanası gibi yollardan mikrop kapabiliriz. Eğer tuvaletten sonra ellerimizi yıkarken sabun kullanırsak, sabundaki mikrop giderici maddeler ile ellerimizi korumuş oluruz. Böylece temiz ellerle tuvaletten çıkıp mikroplardan ve pisliklerden vücudumuza hastalık yayılmasını önlemiş oluruz. 

Beslenmenizde nelere dikkat ediyorsunuz?

Ellerinizin, yiyeceklerinizin, yiyecek kaplarının ve masa örtüsünün temizliğine; yiyeceklerin sağlıklı olmasına özen  gösteriyor musunuz? Yiyeceklerinizi bitiyor musunuz? Beslenmemizde ellerimizin, yiyeceklerimizin, yiyecek kaplarımızın ve masa örtülerimizin temizliğine; yiyeceklerin sağlıklı olmasına özen göstermeliyiz, yiyeceklerimizi bitirmeli ve israf etmemeliyiz. Gereğinden fazla yememeli, vücudumuzun ve organlarımızın çalışmasını zorlaştırmamalıyız. 

Okulda sağlığımızdan öncelikle kendimiz sorumluyuz. Okulda sağlıklarını korumak için neler yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Bunun için, temizlik (beslenme saatinden önce ve sonra yapılacak bakım vb.) ve beslenme (sağlıklı besinler tüketme, açıkta satılan yiyeceklerin zararları vb.) konularına ilişkin dikkatli olmalıyız. Sağlık ve güvenlik konularında (diyetisyen, doktor, psikiyatrist, vb.) kimden, nasıl yardım istememiz gerektiğini araştırıp öğrenmeliyiz. 

Sağlığımızı koruma sorumluluğumuz kapsamında;  

  • Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? Bu konuda bize düşen sorumluluklar nelerdir? 
  • Okulda sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?vb.

soruları kendi kendimize sorarak düşünmeli, gerekirse araştırıp öğrenmeli ve uygulamalıyız. Teneffüslerde sınıfları havalandırmak, tuvaletten çıkınca ellerimizi yıkamak, beslenme saatinde temizlik kurallarına uymaya özen göstermek, vb. davranışlar okulda sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenlerden bazılarıdır. 

Koridorda koşan çocuğun davranışı çevredekilerin sağlığını olumsuz yönde etkiler? Yanından geçenleri düşürebilir. Sınıflarda ders yapılıyorsa herkesi rahatsız edebilir. 

Sağlığımızı Nasıl Koruruz? 

Sabun kullanmazsak ellerimiz yeterince temizlenemez. 

Açıkta satılan yiyeceklerle beslenirsek vücudumuz mikroplara açık hale gelir. 

Beslenme sırasında örtü sermeli, peçete kullanmalıyız. 

Beslenmeden önce ve sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. 

Okulda sağlığımızı nelerin etkileyebileceğini araştırıp bunlara karşı ne gibi önlemler alabileceğimizi öğrenmeliyiz. Sağlığımızı koruma sorumluluğumuz öncelikle kendimize ait olduğunu bilmeliyiz. 

Sağlığınızı korumak için okulda nelere dikkat ediyorsunuz? 

Okuldaki kurallara uymayı da bir sorumluluk olduğunu bilmeli ve kurallara uymanın sağlığımız için önemini unutmamalıyız. Okulda bir sağlık sorunu yaşadığımızda öğretmenimizden, nöbetçi öğretmenden yardım istemeliyiz. 

Okulda sağlık panosu
Okulda sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.