İlikli kemik suyunun faydaları nelerdir?

Kemik suyu

İlikli kemik suyunun faydaları nelerdir?

Tüm önceliğimiz sağlığımızı korumak olmalıdır. Bu anlamda da yapacağımız şeylerin başında bağışıklığımızı güçlendirmek ve sağlıklı beslenerek vücudumuzu dışarıdan gelecek bakterilere karşı korumamız geliyor. Geleneksel mutfağımızın en bilindik bağışıklık güçlendiricisi ilik, kemik suyu ve kelle-paça çorbalarımızdır.

Tüm dünya olarak zor günlerden geçiyoruz. Öncelikle tüm dileğimiz bu günleri hep birlikte sağlıkla, hızlıca atlatmak tabii ki. Uzmanların da belirttiği gibi toplumumuzun söylenen tüm hijyen kurallarına uyması ve elzem olmayan durumlar dışında herkesin evde kalması çok önemli. Bütünsel sağlığımıza ve beslenmemize ekstra özen göstermemiz gereken günlerdeyiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek çok önemli. Moralimizi yüksek tutmalıyız. Korku ve endişe bağışıklık sistemimizi çok yıpratıyor ve zayıflatıyor bildiğiniz gibi. Sosyal mesafeyi koruyarak yürüyüş, spor yapmak ve herkesin kendisine iyi geldiğini düşündüğü ruhsal, zihinsel açıdan rahatlatıcı ritüeller, dua, meditasyon gibi manevi destekler de çok önemli. Yoğun metropol hayatında zaman ayıramadığımız ev hobilerimize dönebiliriz, zaman ayırmak istediğimiz konulara bakabiliriz. Her birimiz sosyal yaşamın zor bir süreç geçirdiği bu dönemde kişisel kazanımla çıkmayı hedefleyebiliriz. Sıkı ve planlı çalışmaya devam etmeli ve büyük bir sorumlulukla ciddi önlemler almalıyız. Üretimden tüketime kadar kadar dört elle, günümüzün getirdiği hassasiyeti ön planda tutarak çalışmalıyız.

Ayak paça ve ilikli kemik, mantar, domates, kereviz sapı, soğan, havuç, maydanoz, defne yaprağı, karabiber, karanfil, doğal kaynak tuzu, organik elma sirkesi ve su içeriği ile hazırladığımız sebzeli ilikli kemik suyunu doğrudan ısıtıp içebilir, farklı tatlar yaratabilir ve yemeklerimizde su yerine kullanabiliriz.

Sade ilikli kemik suyu, yemeklere su yerine kullanılabilir, ısıtılıp limon ve baharatlar eklenerek içilebilir. Taze sebze, meyve suları ile karıştırılıp içilebilir. Hindistan cevizi sütü, badem sütü gibi içeceklerle de karıştırılarak değişik tatlar, kokteyller yapılabilir.

İlikli kemik suyu, kahve ve çay gibi günlük hayatımızda içecek olarak yer alabilir.

İlikli kemik suyu sağlık açısından çok kompakt bir ürün. Özellikle kemik erimesi teşhisi konulan hastalar doktorların ilaç tedavisinin yanında kemik ve bağ dokuyu güçlendirmek için kolajen, jelatin ve aminoasit zengini kemik suyu ve sakatat çorbalarını mutlaka tüketmeliler. Sürekli ve düzenli olarak kullandığımızda inanılmaz faydası olduğunu göreceğiz. İlikli kemik suyu Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, dayanıklılığı artırır kendinizi çok daha enerjik hissedersiniz. Bunun yanında sağlıklı kilo verdiğinizi görür ve cildinizde gözle görülür bir fark hissedersiniz. Kas iskelet sisteminden, cilt sağlığına kadar sayısız faydası var. Paça, Kelle Paça ve İşkembe çorbaları ise içerdiği yüksek kolajen, protein ve değerli besin ögeleri açısından çok zengindir.

İlikli Kemik Suyu, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için harika bir gıdadır; içeriğindeki; arginin, glisin ve prolamin aminoasitleri ile bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini destekler. Viral enfeksiyonlardan korunmak için tüketilmelidir. Bağışıklık sistemi görevini yeterince yapamadığında enfeksiyonlar ortaya çıkıyor. Enfeksiyonlardan korunmak için ve bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirmek için taze hayvansal yağlar, kemik ve et suları tüketin. Tabii ki dengeli ve çeşitli beslenmeye önem gösterilmelidir.

İlikli kemik suyu bağırsak sağlığını korumak ve iyileştirmek için mucize bir gıdadır ve herkesin beslenme programında yer almalıdır. Bağırsak florasının zarar görmesi nedeniyle, sindirimi tamamlanmayan besinler ve ağır metaller bağırsak duvarından kana geçer ve antikorları oluştururlar. Bu antikorlar bağışıklık sistemini zayıflatır ve otoimmün hastalıklara sebep olur. İlikli kemik suyu zengin glutamin ve jelatin içeriği ile bağırsak duvarının korunmasını ve tamirine etki ederek bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.

En az 21 gün aralıksız içilmeli. Bu şekilde tüketenler ciltlerindeki değişimi hemen fark edecekler. Saçtan tırnağa, cilde kadar güçlendiklerini görecekler. Aslında bu bize doğanın sunduğu binlerce değerli malzemeden bir tanesi.

Hiç bir işlemden geçmeyen, katkı ve koruyucu içermeyen doğal ilikli kemik suyu taze sebze ve baharatlarla hazırlanabilir. Tekniğine uygun pişirilen ilikli kemiğin içerisinde bulunan tüm değerler açığa çıkıyor, jöle halini alıyor. Yemeklere katılmasının yanında doğrudan ısıtılarak da tüketilebiliyor.

İlikli kemik suyu nasıl hazırlanır?

Özellikle kış aylarında hepimizin evde yaptığı kemik suyunun besleyiciliğini kaybetmeden hazırlanması çok önemlidir.

Kemik suyunun kolajenden zengin ve yüksek besin değerine sahip olması için uzun saatler kısık ateşte pişmesi ve sonunda jölemsi yapıya kavuşması esastır. Daha kısa süreler pişirilmiş ve buzdolabına koyduğunuzda jelleşmeyen kemik suyu yeterince yüksek besin ve vitamin değeri taşımaz.

Kemik suyunun doğru yapımı için neler yapmalıyız?

– İlikli kemikleri önce 1-1.5 saat kadar fırınlayarak içindeki iliklerin kendini bırakarak ortaya çıkmasını sağlayın.
– Ardından soğuk suya koyup ev yapımı organik elma sirkesi de ekleyerek pişirme işlemine başlayın. Sirke eklenmesini önermemin nedeni antimikrobiyel olması ve minerallerin suya geçişini arttırmak.
– İlk kaynamadan sonra altını kısıp 14 saat boyunca kısık ateşte pişirin.
– Kesinlikle yüksek ateşte kaynatmayın, 90 derecede sabit tutun.
– Ara ara da üzerinde oluşan köpükleri alın.
– Pişirme işlemi sonunda altını kapattıktan sonra oda sıcaklığında bekleyip üzerindeki yağ katmanını alın.
– Yoğun kolajen içeren kemik suyunun saklama şekli de önemlidir. Protein yapısı nedeniyle buzdolabında tutulduğunda 4-5 günden sonra bozulmaya başlar.
– En sağlıklı ve uzun süreli saklama şekli olarak kağıt bardaklara ya da plastik içermeyen küçük silikon kalıplara aktarıp üzerini streç filmle kapatarak -18 derecede dondurucuda muhafaza edin. Bu şekilde 2-3 aya kadar kullanabilirsiniz.
– Kemik suyunu tüm yemeklerinize katabilir ya da doğrudan tüketebilirsiniz. Özellikle sabah aç karnına limon sıkarak tüketmek, C vitamini desteği ile vücuttaki emilimini arttıracaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir