Kendinizi tehlikede hissettiğinizde kimlerden yardım istersiniz?

Tanımadığımız kişiler

Kendinizi tehlikede hissettiğinizde kimlerden yardım istersiniz?

Okul yolunda, parkta, apartmanda, caddede birçok kişiyle karşılaşırız. Karşılaştığımız kişilerle iletişim kurarız.

İletişim kurduğumuz kişiler bazen güvenliğimiz için tehlikeli olabilirler. Güvenliğimizi tehdit eden kişilerle karşılaştığımızda neler yapmalıyız?

Okulumuzda ya da mahallemizde başkalarının eşyalarına el koyan veya zorla paralarını almak isteyen çocuklarla karşılaşabiliriz. Bu kişiler bizi korkutarak paramızı almak isteyebilirler. Böyle bir durumda hemen oradan uzaklaşmalı ya da yüksek sesle çevremizden yardım istemeliyiz.

Başımıza gelenleri öğretmenimize, anne ve babamıza ya da güvenliğimizi sağlayanlara anlatmalıyız. Böylece onlar gerekli önlemleri alacaklardır. Karşılaştığımız bu durumu anlatmazsak para isteyen çocuklar bu davranışlarını devam ettireceklerdir.

Tanımadığımız insanların iyi niyetli mi, kötü niyetli mi olduğunu bilemeyiz. Bu yüzden tanımadığımız kimselere evimizin kapısını açmamalıyız.

Ailemizin izni olmadan herhangi bir yere gitmemeliyiz. Bizi zorla bir yerlere götürmek isteyebilirler. Böyle durumla karşılaştığımızda polisten yardım isteyebiliriz. Çünkü polisin görevlerinden biri de başı dertte olan insanları korumaktır. Yakınımızda polis veya güvenlik görevlisi yoksa bağırarak çevremizden yardım istemeliyiz.

Bilgisayarı ve interneti iletişim için kullanırız. İnternette gördüğümüz kişilerin fotoğraf ve isimleri gerçek olmayabilir. Onlara ismimizi, adresimizi, telefon numaramızı ve okulumuzun adını söylememeliyiz. Çünkü internette tanıştığımız kişiler farklı kimlikte olabilirler. Bu kişiler bize ve ailemize zarar verebilirler.

Kendimizi güvende hissetmediğimiz bir durumda polisi veya jandarmayı arayabiliriz.

Polis İmdat (155), Jandarma İmdat (156) numaralı hatları arayarak acil bir durumla karşılaştığımızda yardım alabiliriz.

Kendimizi en güvende hissettiğimiz yer ailemizin yanıdır. Ailemiz bizim her zaman güvende ve mutlu yaşamamızı ister. Okul da bizim için güvenli bir yerdir. Öğretmenlerimiz okulda karşılaşabileceğimiz sorunlara karşı önlemler alırlar.

Birisinin bize ya da arkadaşlarımıza rahatsız edici davranışlarını hissedebiliriz. Böyle bir durumla karşılaşırsak sessiz kalmamalıyız. Mutlaka aile büyüklerimizden ve öğretmenlerimizden yardım istemeliyiz.

Çevremizde güvenliğimizi tehdit eden kişilerle veya durumlarla karşılaşalabiliriz. Bu durumlardan kurtulmak için neler yapmalıyız?

  • Acil bir durum olduğunda, ailemize haber vermek için anne veya babamıza ait bir telefon numarasını yanımızda bulundurmalıyız.
  • Ailemizin izni olmadan hiçbir yere gitmemeliyiz.
  • Başımıza olumsuz bir olay geldiğinde bu durumu annemize, babamıza, öğretmenimize veya polise anlatmalıyız.
  • Güvenliğimizi tehdit eden kişilerin yanından uzaklaşmalıyız.
  • Tanımadığımız kişilerden yiyecek ve içecek almamalıyız.
  • Tanımadığımız kişilerin arabasına binmemeliyiz.
  • Yabancı kişilere adımızı, adresimizi, telefon numaramızı söylememeliyiz.
  • Yüksek sesle veya bağırarak yardım istemeliyiz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir