Ergenlik dönemi nedir, ergenlik dönemi ilişkilerinde nelere dikkat edilmelidir?

Sosyal Bilgiler Dersi

Ergenlik dönemi nedir, ergenlik dönemi ilişkilerinde nelere dikkat edilmelidir?

Ergenlik dönemi erkeklerde 13 ila 20’li, kızlarda ise 11 ila 20’li yaşlar arasındaki dönemdir. Ergenler ne çocuk ne yetişkindir.

Ergenin Özellikleri nelerdir?

Anne ve babası ile iletişim bozukluğu yaşayabilir.

Arkadaşlarına çok önem verir.

Çelişkileri vardır.

Kendisine hiç zarar gelmeyecek sanır, sınır koymayı bilmez.

Özgürlüğüne son derece düşkündür.

Sabırsızdır.

Sorumlulukları başkalarına yükler.

Şiddete ve suça eğilim gösterebilir.

Ergen ile İlişkilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

İyi bir dinleyici olmalısınız. Çünkü tepki vermek için önce durumu anlamak gerekir. Anlamak için de etkili dinleme gereklidir. Bunun için göz kontağı kurmalısınız. Önce tepki vermeden sözünün sonuna kadar dinleyin. Kendi cümlelerinizle doğru anlayıp anlamadığınızı kontrol edin. Daha sonra hissettiği duyguları tanımlayın ve doğruluğunu anlayın. Hemen öfkenize kapılmayın. Eğer o anda öfkenizi kontrol edemiyorsanız konuşmayı erteleyin. Bunun için bir tarih ve saat belirleyin ki erteleme havada kalmasın. Ergenler zaman zaman büyüdüklerini ispat için ve kazanma duygusunu yaşamak için sizinle bilerek tartışmaya girerler. Sizi de tartışmaya dâhil etmek için tahrik ederler. Bu tahriklere kapılmayın. Suçlama içeren cümleler kurmayın. Özellikle genelleyen suçlamalardan kaçının. Sadece davranışını hedef alan cümleler sarf edin. “Sen zaten yalancısın, sorumsuzsun, başarısızsın, saldırgansın…” gibi kişiliğine saldırı ve genelleme içeren cümleler çocukta aşağılanma duygusuna sebep olur. Bu aşağılanma duygusu öfkeye, içe dönmeye, saldırganlığa yol açar. “… davranışın bana kendimi… hissettirdi.” cinsinden davranış odaklı ve ben dili ile kurulmuş cümle kalıpları kullanmalısınız. Ergenlerin sadece olumsuz davranışlarından bahsetmek haksızlık olur. Elbette ki her insan gibi ergenlerin de hataları olacaktır. Buna keza olumlu davranışlarını da görmezden gelmemek gerekir.

Psikolog Ceren AKBOYAR

Akran baskısı nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde, gençler akranlarıyla daha fazla vakit geçirmeye başlarlar. Akranlarının kendilerini ailelerinden daha iyi anladığına inanırlar. Gençler, kendilerini daha fazla vakit geçirdikleri akran gruplarının doğal bir parçası olarak görür ve gruptaki diğer üyelere benzemeye çalışırlar. Ergenlik döneminde ait olma, kabul görme, sosyal onay, bağlanma gibi sosyal gereksinmeler genç tarafından daha yoğun bir şekilde yaşanmaya başlanır ve ait olma, kabul görme ihtiyacı gencin akran grubunun kontrolüne girmesine yol açar. Akran
grubunun kontrolüne girmek peşinden akran baskısını da beraberinde getirmektedir. Akran baskısı bireyin içinde bulunduğu yaş gruplarının, etkinliklerde bir şeyi yapmak için arkadaşları tarafından zorlanması veya cesaretlendirilmesidir. Akran baskısı, genellikle bireyler istekli ya da isteksiz olarak ikna edildiklerinde, benzer değer ve hedefleri kabul ettiklerinde ya da benzer yaşantıları paylaştıklarında ortaya çıkar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir