Enerji Kaynaklarını Verimli Kullanmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Enerji kaynakları

Enerji Kaynaklarını Verimli Kullanmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsanlığın refahı büyük ölçüde enerjiyi üretebilme ve kullanabilme yeteneğine bağlıdır. Enerji bir toplumun yaşam standardının yükseltilmesinde önemli rol oynar.

Enerjiyi üretmek kadar, üretilen enerjiden verimli bir şekilde faydalanmak da önemli konulardan biridir.

Enerji verimliliği; enerjinin üretimdeki payının azaltılması, aynı üretimin daha az enerji tüketerek gerçekleştirilmesidir.

Enerji verimliliği; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işlemlerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan enerji tüketiminin azaltılmasıdır.

Bina yalıtımlarının yapılması, enerji verim sınıfı yüksek elektrikli ev aletlerinin kullanılması, konut aydınlatmasında akkor flamanlı lambalar yerine kompakt floresan lambaların tercih edilmesi, sanayide aynı enerji ile daha fazla üretim sağlayabilecek tadilat ve yenileme projelerinin uygulanması, gereksiz aydınlatmaların önlenmesi ile enerji verimliliği yüksek uzun ömürlü lambaların kullanılması, ulaşımda, taşıt araçlarında ve ısınmada enerjinin israf edilmemesi, vs. enerji verimliliğini artırmak için yapılan çalışmalardır.

Gereksiz yere lambaları yakmamalıyız. İzlemediğimiz zamanlarda, televizyonu kapatma düğmesinden kapatmalıyız.

Günlük yaşantımızda; ısınma, aydınlatma ve ulaşım ihtiyaçlarımızı karşılarken, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, ocak gibi cihazlar ile her türlü enerji kullanımında öncelikle belli alışkanlıklarımızı değiştirmek suretiyle günlük ihtiyaçlarımızın hiçbirisinden kısıtlama yapmadan, enerjinin verimli kullanımı halinde çevremizin korunmasına, aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkı sağlamak mümkündür.

Buzdolabının; fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından en az 30 cm uzak bir yere yerleştirilmesi, güneş ışıklarından uzakta tutulması, buzdolabında aşırı buzlanmanın önlenmesi, derin dondurucudan çıkarılan donmuş yiyeceğin alt bölmede çözünmeye bırakılması, çamaşır makinesinin; tam kapasitede çalıştırılması, çamaşırların düşük sıcaklıktaki suyla yıkanması, bulaşık makinesine tabakların konulmadan önce artık yiyeceklerin tabaklardan sıyrılması, televizyonun kumanda yerine kapatma düğmesinden kapatılması, elektrik süpürgesinin torbasının sık sık boşaltılması, ütü fişinin ütüleme bitmeden birkaç dakika önce fişten çekilmesi, odadan çıkarken lambaların kapatılması, klimanın sıcaklık ayarının kışın düşük, yazın yüksek tutulması, elektrikli fırında kapağın sık sık açılmaması gibi olumlu davranışlar elektrikli ev aletlerinde enerjinin verimli kullanılması suretiyle enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Ulaşımda ve taşıt araçlarında, enerjinin verimli kullanılabilmesi için aracın düzgün kullanılması ve yüksek hızlardan kaçınılması, kalkışlarda ve sürüş esnasında sert ve ani hızlanmalar ve frenlerden kaçınılması, aracın periyodik bakım ve ayarlarının zamanında yaptırılması, aracın lastik basınçlarının kontrol edilmesi, kısa mesafelerde bireysel araç kullanımı yerine yürünmesi ya da toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi enerji tasarrufu sağlayacak ve enerji verimliliğini artıracaktır.

Konutlarda enerjinin verimli kullanılabilmesi için ısı kaybının en fazla olduğu bina duvarlarında ve çatılarda, kapı ve pencerelerde ısı yalıtımının yapılması gerekmektedir. Evlerde sıcaklığın fazla olduğu durumlarda pencereleri açmak yerine ısıtıcıların ayarı düşürülmelidir. Evlerde radyatörlerden yayılan ısı akışını engellememek için radyatörlerin üzeri ve önleri kapatılmamalı, radyatörlerin arkasına, radyatörle duvar arasına bir tarafı alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir. Doğalgaz kullanımında yüksek verim sağlayan yoğuşmalı kazan ve kombiler tercih edilmelidir.

Enerji verimliliği ve enerji güvenliğini ile enerji yatırım ihtiyaçlarımız ve ithalat bağımlılığımız azalacak, ekonomik büyüme iyileştirilecek ve temiz çevre korunmuş olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir