EFT Havale Virman Nedir?

Eft, havale, virman nedir?

Bankanızın aynı şubesi içinde, şubeleri arasında veya diğer bankalara havale ve eft gibi para transferlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

EFT Nedir?

EFT (Elektronik Fon Transferi)

EFT’nin açılımı nedir? EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir.

Para transferi uygulamalarında kullanılan Elektronik Fon Transferi olarak bilinen EFT işlemi farklı bankaların hesapları arasında yapılan para transferidir.

Türk lirası cinsinden banka hesabınızdan başka bankalara yapacağınız para transferi işlemine EFT işlemleri denir.

EFT’yi banka hesabınızdan yapabileceğiniz gibi, hesabınız olmadan da yapabilirsiniz. Kredi kartından, IBAN’a, müşteri numarasına veya isme EFT yapabilirsiniz.

İnternetten EFT işlemini internet bankacılığı ile vakit kaybetmeden yapmanız mümkün. Dilerseniz gerçekleştirdiğiniz işlemi kayıt edin bir sonraki EFT işlemini çok daha kısa sürede gerçekleştirin veya düzenli EFT talimatı vererek işinizi daha da kolaylaştırın.

EFT saatleri

EFT ne zaman yapılır?

Bir banka hesabından farklı bir banka hesabına para aktarılmasında kullanılan EFT işlemi bankadan bankaya değişen zaman dilimlerinde gerçekleştirilir. Hafta içi resmi tatiller haricinde bankanın belirlediği zaman aralığında gerçekleştirilir.

EFT işlemleri nasıl yapılır?

Banka internet hesabınızdan veya bankanızın mobil uygulamasından,

Banka telefon şubesinden,

Banka şubelerinden veya ATM’lerinden,

EFT yapmak isteyen müşteriler banka şubesinde bulunan gişe işlemlerinde bulunan banka personeli ile gerçekleştirebilirsiniz.

EFT ücretleri

EFT ücretleri ne kadar?

Bankalar EFT işlemlerinden ücret talep alırlar. EFT ücreti havaleye nazaran daha fazla olduğu gibi banka şubeleri aracılığı ile gerçekleştirildiği zaman daha yüksek rakamlara çıkmaktadır. Bazı bankalar kendi maaş müşterilerine özel olarak para transferlerinde herhangi bir ücret talebinde bulunmazlar.

Her bankanın para transferi için kullanılan hizmet kanalı üzerinden EFT ücreti talep etmektedirler. EFT işlemleri için ücret talep eden bankalar en yüksek ücreti telefon bankacılığı aracılığı ile talep ederken en düşük ücret talebi internet ve mobil bankacılık hizmetleri üzerinden talep edilmektedir. EFT işlemini kullanacak olan banka müşterileri ilk olarak kendi bankalarının hangi hizmet kanalı üzerinden ne kadar ücret talep ettiklerini öğrenmeleri tavsiye edilir.

Geç EFT nedir?

Bazı bankalar saat 16:00 dan sonra EFT ücretlerini arttırarak işlem yapmaktadırlar. Bu saatten sonra para göndermek istediğinizde Geç EFT ücreti olacaktır, tabi bu rakam gönderim yaptığınız bankaya ve nereden gönderim yaptığınıza göre (Cep, Bilgisayar, Bankamatik veya Şube) değişiklik gösterebilir.

Havale Nedir?

Hangi para birimi olursa olsun kendi banka hesaplarınız arasında ve diğer banka hesaplarına yapacağınız para transferi işlemlerine havale denir.

Havale işlemleri için şubeye gitmenize gerek yok. Bankanız ile internetinizin olduğu her yerden para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi yapacağınız alıcının bankanızda hesabı olmasa da transferi dilediğiniz şubemize yapabilirsiniz.

Havale için para göndereceğiniz kişinin IBAN’ı veya müşteri numarasını bilmeniz gerekmektedir. Dilerseniz gerçekleştirdiğiniz işlemi kayıt edin bir sonraki havale işlemini çok daha kısa sürede gerçekleştirin veya düzenli havale talimatı vererek işinizi daha da kolaylaştırın.

Havale işleminizi;

Banka internet hesabınızdan veya bankanızın mobil uygulamasından,

Bankanızın telefon şubesinden,

Bankanızın şubelerinden veya ATM’lerinden gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’den Cebe Havale işlemi ile banka hesabı olmasa bile dilediğiniz kişiye, cep telefonu numarası ve TC kimlik numarası üzerinden kolayca para gönderebilirsiniz.

Havale saatleri

Havale ücretleri nasıl alınır?

Aynı bankadan aynı banka içinde yapılan havale işlemlerinden bankalara göre değişebilse de genellikle ücret alınmaz.

EFT ve havale arasındaki fark nedir?

Havale işlemi aynı bankanın farklı hesap veya şubeleri arasında yapılan para transferi iken, EFT işlemi iki farklı banka şubeleri arasındaki yapılan para transferleridir.

Havale ile yapılan para gönderimleri 7 gün 24 saat ve tatil günleri de dahil olmak üzere alıcının hesabına hemen geçer.

EFT ile yapılan para gönderimleri ise yalnızca bankaların mesai saatleri içerisinde ve ilgili banka tarafından belirlenen EFT saatleri aralığında alıcının hesaba geçer. EFT işlemleri için de havale işlemlerinde olduğu gibi 7 gün 24 saat ve tatil günlerinde gönderilebilir fakat EFT ile gönderilen para yalnızca bankaların EFT saatleri içerisinde alıcının hesabına geçer. Pazar günü yapılan bir EFT, ilk iş günü bankaların mesai saatlerinin başlamasıyla ilgili bankanın belirlediği saatler arasında alıcının hesabına ulaştırılır.

Virman nedir?

Virman işlemi, aynı bankada birden fazla hesabı olan kişilerin kendi hesapları arasında yaptıkları para transferleri için kullandıkları işlemler için verilen isimdir. Virman transferleri anında ulaşır. Virman işlemi gerçekleştirilirken bu işlemin bankaya hiçbir maliyeti olmadığı için hesap sahibinden işlem ücreti alınmaz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir