Duygularımızı kontrol etmek için neler yapmalıyız?

Duygu ve düşüncelerimizi kontrol etmek için neler yapmalıyız?

Duygularımızı kontol etmek için duyguları yanımalı ve bu konuda bilgi sahibi olmalıyız. Duygularımıza karşı duyarlı ve ilgili olmalı, duygularımızla mücadele etmeliyiz. Duygularımızın sebebini ve kaynağını araştırmalıyız.

Duygularımızı ve düşüncelerimizi kontrol edebilmemiz kolay ve hemen olabilecek bir şey değil. Nasıl kolay ve hızlı olabilir, kendimizi bildik bileli onlar bizi kontrol ediyor. Önce bunun farkına varacağız sonra da bizi dönüştürecek olan yol her ne ise onu bulmaya çalışacağız.

Duygularımızı kontrol altında tutmanın bir yolu da düşüncelerimizi kontrol etmeyi öğrenmektir. Olumsuz düşünceler bizi gerekli adımı atmak için gereken kuvvetten yoksun bırakabilir.

Kendimizi mutsuz ya da güvensiz hissetmemize yol açan olumsuz şeyler üzerinde düşünmekten kaçınmalıyız.

Ciddi ve doğru olan şeyler üzerinde odaklanarak olumsuz düşüncelere kapılmak yerine olumlu düşünmeliyiz, bunu başarabilmek için kararlı bir şekilde çaba göstermeliyiz.

Yetersizlik duygularımızla mücadele etmeliyiz. Olumsuz düşünceleri zihnimizden çıkararak güvensizlik gibi duygularımızı kontrol etmeye çalışmalıyız.

Kendimize makul, gerçekçi hedefler koymalı ve sınırlarımızın farkında olmalıyız. Kendimizi başkalarıyla haksız yere karşılaştırmaktan kaçınmalı, kendimize haksızlık etmemeliyiz.

Öfke ve hırslarımızı denetim altına alarak ve günah işlemekten kaçınmalıyız.

Öfkemizi kontrol edebilmek için, bizi öfkelendiren olay ya da kişiden uzaklaşalım, derin derin nefes alalım, sakin düşünmeye çalışalım, dışarı çıkalım ve yüzümüzü yıkayalım, mümkünse abdest de alabiliriz. İçimizden öfkeyle baş edebileceğimizi söyleyelim, bizi mutlu edecek durum ve olayları düşünelim. Sonunda sakinleştiğimize emin olursak, yaşanılan soruna çözüm yolları düşünelim ve en iyi çözümü uygulayalım.

Birileri bizi hayal kırıklığına uğrattığında o kişinin neden böyle davrandığını anlamaya çalışalım, hoşgörülü ve merhametli olalım.

Öfkelendiğimizde haklı olsak bile muhatabımızla konuşmaya çalışmalı, ya da konuyu unutmaya çalışmalıyız. Öfkemizin dinmesine izin vermeli ve yaşamımıza devam etmeliyiz.

Duygularını kontrol edemeyen insanlarla arkadaşlıktan sakınmalı ve onlarla beraber yola devam etmemeliyiz. Yoksa böylesi insanlar bizi etkiler, kendilerine benzetirler, farkında olarak ya da olmayarak bir tuzağa düşürebilirler.

Duygularını kontrol edebilen kimseleri tanımaya ve izlemeye çalışmalıyız. Onların nasihatlerini iyi dinlemeliyiz.

Sağlıklı beslenme gayretleri, spor, egzersiz faaliyetleri, ruhumuza hoş gelen müzikleri dinlemek de duygularımızı kontrol etmede bize fayda sağlar.

Aşırı duygu yoğunluğu yaşadığımızda Allah’a dua etmek ve O’nun bizimle ilgilendiğini hissetmek de duygu kontrolü için bize yardım eder, kendimizi iyi hissetmemize ve sağlıklı düşünmemize fayda sağlar.

Bir duygu bizi gereğinden fazla etki altında tutmayı başarırsa, depresyona gitmemek için atabileceğimiz en anlamlı adım duygularla mücadele etmemeye aksine onlarla arkadaş olmaya çalışmaktır. Duygularla yaşamayı başarabildiğimiz zaman onların etkisinde kalmadan hayatımızı sürdürebilmemiz çok daha mümkündür.

Başka neler yapabiliriz?

İstenmeyen bir duyguya sebep olacak durumlara girmemeye özen gösterin. Eğer aceleniz olduğunda sinirleneceğinizi biliyorsanız, işleri son dakikaya bırakmayın.

Ulaşılamaz mükemmelliği düşlüyor olabilirsiniz. Bu aradığınız mükemmelliği kabiliyetlerinize uygun şekilde çözebilirsiniz.

Sizi kötü etkileyen ne varsa dikkatinizi ondan alın ve kendinize verin. Eninde sonunda arzuladığınız sonuca ulaşmak için yaptığınız şeye odaklanabilirsiniz.

Duygular bardaktan boşalırcasına hissediliyorsa, duygu düzenlemedeki son adım tepkinizi kontrol altına almaktır. Öncelikle vücudunuzu dinleyin. Belki kalbiniz deli gibi çarpıyor, belki enerjiniz hızla düşüyor, belki titremeye başladınız. Derin nefesler alın, tepki vermeden önce mutlaka nefesinize odaklanın ve nefesinizin sizi sakinleştirmesine izin verin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir