Dünyanın hareketleri nelerdir?

dünya güneş

Dünyanın hareketleri nelerdir?

Güneş’in doğması ve batması nasıl gerçekleşiyor olabilir?

Güneş’e çıplak gözle bakmak zararlıdır.

Dünya’mız Yerinde Duramıyor

Can’a “küçük astronot” diyorlar. Kendisine böyle seslenilmesi Can’ın hoşuna gidiyor. O, gökyüzü meraklısı. Can, gökyüzüyle ilgili pek çok sorunun cevabını araştıracak kadar meraklıydı. Dünya’ya en uzak yıldız nerede? En büyük gezegen hangisi? Güneş’in sıcaklığı ne kadar? Bu soruların hepsinin cevabını biliyor. En büyük hayali bir uzay gemisi ile uzayda yolculuk yapmak.

Can’ın doğum gününde babası ona teleskop hediye etti. Can’ın babası ve annesi aile birliğine önem verirdi. Can’ın iyi bir eğitim alması için her türlü fedakârlığı yaparlardı. Can da ailesine karşı sorumluluklarını yerine getirirdi. Aldığı hediyeye çok sevindi. Çünkü akşam gökyüzünde Ay’ı gözlemleyecekti. Can şanslıydı çünkü o akşam gökyüzü bulutsuzdu. Balkona çıkarak gökyüzünü incelemeye başladı. Ay’ı ve yıldızları inceledi.

Can gibi siz de gökyüzünü incelemeyi seviyor musunuz?

fen ders çocuk deney bilim teleskop

Havanın açık olduğu günlerde Güneş’in doğuşunu, Güneş’in gökyüzündeki yolculuğunu ve sonunda batışını izleyebiliriz.

Çok eskiden insanlar, gökyüzündeki her şeyin Dünya’nın çevresinde döndüğünü sanırlardı. Bugün artık Güneş’in Dünya’nın çevresinde dönmediğini biliyoruz. Dünya’nın kendi etrafında dönüş hareketi ve Güneş’in etrafında da bir dolanma hareketi vardır. Cisimler kendi etrafında dönme hareketi yapar. Örneğin bir basketbol topunu elinize alarak ona dönme hareketi yaptırabilirsiniz. Bir şeyin etrafını dolaşarak yapılan hareket ise dolanma hareketidir. Örneğin dairesel bir koşu parkurunda koşucunun yaptığı hareket dolanma hareketidir.

Dünya sürekli kendi çevresinde dönmektedir. Bu dönüş sırasında Dünya’nın bir yüzü Güneş’e dönük olurken diğer yüzü Güneş’i görmez.
Bu dönüş sırasında Dünya’nın Güneş’e dönük olan tarafı aydınlıktır yani o bölgesinde gündüz yaşanır.
Dünya’nın Güneş’e dönük olmayan tarafı ise karanlıktır. Yani Dünya’nın o bölgesinde gece yaşanır.

Dünya’nın bizim yaşadığımız tarafı Güneş’e doğru dönünce bizim için gün başlar. “Güneş’in doğması” dediğimiz olay, budur. Bizim yaşadığımız taraf Güneş’ten uzaklaşırken hava kararır. Bu olay da “Güneş’in batışı”dır.

Dünya’mızın kendi etrafında dönmesiyle gece ve gündüz oluşur. Dünya sürekli döndüğü için gece ve gündüz de birbirini takip eder.
Bizim yaşadığımız yerde gündüz olduğu zaman Dünya’nın diğer yüzü karanlıktadır. Yani orada gecedir.

dünya gece gündüz

Gece ve gündüz olayı nasıl oluyor etkinliği

Kullanılacak Malzemeler
• Top
• El feneri
• Kalem

Etkinlik Basamakları
1- Bulunduğumuz ortamı karanlık hâle getirelim.
2- Topun üzerine kalemle bir işaret koyalım.
3- Bir arkadaşımızdan topu tutmasını isteyelim.
4- El fenerinin ışığını açarak topun işaretlediğimiz kısmını aydınlatalım.
5- Arkadaşımız yavaş yavaş topu döndürürken işaretlediğimiz kısmın aydınlık ve karanlık olma durumlarını gözlemleyelim.

Sorular
Top üzerinde işaretlediğimiz yerin aydınlık olmasını ve karanlıkta kalmasını nasıl açıklarız?

gece gündüz fener etkinlik

Dünya’nın kendi çevresindeki bir tam dönüşü 24 saat sürer. Bu süreye bir gün denir. Bu süre içinde bir kez gündüz, bir kez gece olur. Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş hareketinin yönü batıdan doğuya doğrudur. Bir günlük zaman dilimi saat, dakika, saniye gibi zaman dilimlerine ayrılmıştır.

Geceden ve gündüzden oluşan bir günlük süre, Dünya’nın kendi etrafındaki bir tam dönüş hareketinin tamamlandığı doğa olayıdır. Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucu Güneş doğudan doğup batıdan batar. Dünya’nın kendi etrafında dönüşü ile gün içinde, gölge oluşumları gerçekleşir. Gölge uzunlukları da gün içinde değişir. Güneş, Dünya’nın kendi etrafında dönmesine bağlı olarak gökyüzünde farklı konumlarda görülür.

Güneş’in Çevresinde Bir Yolculuk

Dünya’nın kendi çevresinde döndüğünü biliyoruz. Dünya’nın ısı ve ışık kaynağı Güneş’tir. Peki Dünya’nın Güneş çevresinde de dolandığını söyleyebilir miyiz?

dünya güneş

Gün boyunca Güneş’in gökyüzünde hareketini gözlemlediğimizde Dünya’nın sabit durup Güneş’in hareket ettiğini algılarız. Artık biliyoruz ki hareket eden, Dünya’dır. Dünya kendi etrafında dönerken aynı zamanda Güneş etrafında da dolanma hareketi yapar. Dünya Güneş çevresinde bir turunu 365 gün 6 saatte tamamlar. Bu süreye bir yıl adı verilmektedir.

Dünya’nın Güneş çevresinde yaptığı dolanma hareketi sırasında Dünya’nın Güneş’e göre konumu değişir. Bu durum yeryüzündeki sıcaklıklarda da değişimlere neden olur. Örneğin yaz ve kış mevsimlerinde sıcaklıklar farklılık gösterir.

Gün ve yıl, Dünya’nın hareketleri sonucunda oluşan zaman dilimleridir. Dünya’nın Güneş etrafındaki bir tam dönüşünü tamamlamasıyla oluşan bir yıllık süre ay ve hafta gibi zaman dilimlerine ayrılmıştır.

Dünya’nın Güneş etrafındaki dolanma hareketinden dolayı sıcaklık değişimleri yaşanır. Bu sıcaklık değişimi olaylarından biri mevsimlerdir. Dünya’nın Güneş etrafında 365 gün 6 saatte yaptığı hareketin sonucunda sıcaklıklar yıl içinde değişmektedir. Bununla birlikte gece ve gündüz sürelerinin de değiştiği gözlenmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir