Dünya Engelliler Günü Nedir?

Engellilerin yaşadığı zorluklar

Dünya Engelliler Günü Nedir?

Uluslar arası Engelliler Günü (International Day of Disabled Persons) 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla uluslar arası bir gün olarak kabul edilmiştir.

Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonları ile birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik konular gündem edilmektedir.

Toplumda pek çok engel türü; önlenebilir ve korunabilir sorunlara bağlı olarak oluşmaktadır.

Engelli insanların engellilik durumlarına karşı ilgili olarak bizler; tüm insan hakları ihlalleriyle birlikte, engelli hakları ile ilgili farkındalık ortaya koymak, engellilerimizle ilgili aksayan yönlere ilişkin programlar üretmek, toplumun tüm kesimlerinin görüş ve eylemlerinde engelli haklarını ve engellilerimizin yüksek yararının ön planda tutulması için çaba göstermeliyiz.

Engelli bireylerin de mutlu ve huzurlu yaşamaya, topluma katılabilmeye, toplumla kucaklaşarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissetmeye hakları vardır. Bunu engelli insanlara hissettirmek bizim sorumluluğumuzdur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir