Erzurum’un Kurtuluş Günü’nün Önemi Nedir?

erzurum bayrak saat kulesi

Erzurum’un Kurtuluş Günü’nün Önemi Nedir?

Erzurum’un Kurtuluş Günü (12 Mart 1918)

Tarih, 12 Mart 1918.
Anadolu’nun doğusunda, karlar diyarı Erzurum.
Erzurum’da namus günüydü. Bir varlık-yokluk günüydü. Vatanın, namus olduğu gündü.

Kara bahtın, beyaz sayfalara tırnaklar ile kazındığı gün.
Zulmün İstanbul kapıdan, Harput kapıdan şehre giren Türk birlikleriyle son bulduğu, dirilmemecesine tarihe gömüldüğü, o kara bahtların aklandığı gün.

Bundan yaklaşık bir asır öncesiydi;
Anası-kızı-kızanı, genci-ihtiyarı, balası-dadaşı, hepsi istiklal için, ölümü koltuklarının altına alıp, ellerinde tüfek, tüfeği olmayan pala, satır, nacak ve kazma/kürek ile toplanmış yürüyorlardı. Kaderleri ardı sıra. Var olma yolunda; üstlerine düşen görevi, canları pahasına, kanlarının son damlasına dek, yerine getirmek üzere.

Tarih sayfasında ki asaletinden hiçbir şey kaybetmeyen, Erzurum Dadaşı; vakurdu. Tüm hamaseti ve ülküsü ile dimdik ayakta idi, görevini başarı ile yerine getirmenin sevincini yaşıyordu. Daima da yaşayacaktır.

Vatanı uğruna, hiç düşünmeden, tereddütsüz, canlarını seve, seve feda eden şehit vatan evlatlarına Cenab-ı Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyoruz.
Mekânları cennet olsun. Yaslı-kederli ailelerine de sabırlar diliyoruz.

Şerefli, kutlu ve bir o kadar acı anılarını yürekten yâd ediyoruz. Şükürler olsun bugünlere. Bu vatanı bizlere emanet eden atalarımızın ruhları şad olsun…

Erzurum’un ve Erzurumlu Hemşerilerimizin de; bu coşku ve heyecan dolu “Düşman işgalinden kurtuluş gününü” candan kutluyoruz.

Yüce Mevla’m bu millete bir daha kurtuluş günleri yaşatmasın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir