Cildimizin güzel görünmesi için nasıl beslenmeliyiz?

yüz bakım güzellik ayna cilt kız bayan

Cildimizin güzel görünmesi için nasıl beslenmeliyiz?

Parlak ve bebeksi bir cilde sahip olmak için yediğimiz, içtiğimiz şeylere dikkat etmeliyiz. Cilt üzerinde onarıcı, gençleştirici etkisi olan besinleri düzenli tükettiğimizde pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.

Cildimiz dış etkenlere en fazla maruz kalan organımızdır. Bu nedenle kremlerle ve bakımlarla beslemeye çalışırız ancak yediğimiz besinler ve uyguladığımız diyetler, cilt sağlığımızı doğrudan etkiler. Herkesin hayali olan sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için bazı besinlerin tüketimine önem vermeliyiz.

Ciltteki kan akışını düzenleyen ve c vitamini açısından zengin olan kırmızı dolma biber, içerdiği vitamin sayesinde cildimizde kırışıklık oluşmasını azaltır.

Önemli bir mineral olan çinkonun vücuttaki eksikliği ciltte akneler oluşmasına neden olur. Çinko minerali vücutta cildin yağ üretimini ve akne üreten hormonları kontrol eder. Ceviz yemek çinko ihtiyacımızı karşılamak için önemlidir.

A vitamini cildin onarılmasını ve bakımını düzenler. A vitamini eksikliğinde deri pullanması ve akne gibi sorunlar meydana gelebilir. Ispanak yemek, A vitamini açısından cilt için kıymetli bir besindir.

Kereviz, K vitamini deposu olan bir sebzedir ve kan akışını düzenler. Kan akışı tüm vücut için önemlidir.

Kurumuş, tahriş olmuş cilt, siyah ve beyaz noktaların nedeni vücutta gereken yağ asitlerinin özellikle  Omega-3’ün eksikliğinden kaynaklanabilir. Yağ asitleri genelde cilt yapılandırması, nem içeriği ve esneklikten sorumludur. Somon balığı Omega-3 içeriği nedeniyle önemli bir besindir.

Her gün düzenli olarak bir yumurta tüketmek, cilt sağlığı açısından önemlidir. Kalsiyum emilimini geliştiren, ciltte hücre gelişimini sağlayan, cildi nemlendiren ve besleyen D vitamini yumurta sarısında mevcuttur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir